Legfeljebb mekkora feszültség lehet az A és B pontok között, hogy egyik kondenzátor töltése se haladja meg az 1,2 μC-ot? ábra

[link] Php? Filename=485kondi. Jpg

2017. febr. 21. 12:17
 1/4 bongolo ***** válasza:
Nagyon nem sikerült az ábrát jól linkelned, küldd újra.
2017. febr. 21. 14:01
 2/4 A kérdező kommentje:
2017. febr. 22. 05:01
 3/4 bongolo ***** válasza:

Nevezzük X-nek az A-B pontok közötti feszültséget.


A két párhuzamos kondi olyan, mintha egyetlen 18+36 = 54 nF-os kondi lenne. A feszültség egyforma rajtuk.


Az ezzel sorba kapcsolt 9 nF-os kondin ugyanakkora töltés lesz, mint az elképzelt 54 nF-oson. A feszültség pedig úgy oszlik meg, hogy a kisebb kapacitásún van nagyobb (hisz C=Q/U, vagyis C·U egyforma a kettőn).

Mivel 54 nF a 6-szorosa a 9 nF-nak, ezért a 9 nF-oson 6-szor akkora feszültség lesz, mint az 54 nF-oson:

6X/7 valamint X/7.


Q ≤ 1,2 µC töltés van mind a 9nF, mind az 54 nF-os kondenzátoron. A 9 nF-os kondin a feszültség ennyi:

U₁ = Q/C ≤ 1,2 µC / 9 nF = 1,2·10⁻⁶ / 9·10⁻⁹ V = 0,13333·10³ V

U₁ ≤ 133,33 V

U₁ = 6X/7

X = 7·U₁/6 ≤ 155,55 V

2017. febr. 23. 21:40
 4/4 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm!
2017. febr. 28. 09:28