Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » TÖRI ÓRÁRA LENNE KÉRDÉSEM AZ...

Gretahajdu kérdése:

TÖRI ÓRÁRA LENNE KÉRDÉSEM AZ 1. VILÁGHÁBORÚVAL KAPCSOLATBAN, tudnátok nekem segíteni?

Figyelt kérdés

Jellemeznem kell Anglia és Németország gyarmatokkal kapcsolatos helyzetét. És meg kell mondanom, hogy milyen globáőlis ellentétek vezettek az elso világháborúhoz.

Elore is köszönöm a válaszokat! :)

(nincs hosszú ö-m a billentyűzetemen bocsi)



2017. márc. 1. 12:13
 1/1 anonim ***** válasza:
Tudniillik,hogy az 1.világháború még nem volt totális háború hiszen civil áldozat nem esett el,illetve csak a frontokon harcoltak és ott is csak álló harcok alakultak ki. Az első világháborúnak is mint minden világ eseménynek voltak előzményei. Amit mindig illik felhozni az 1873-as 3 császár szövetsége (Németország,Ausztria,Oroszország),de ez majd megbukik a balkánon lévő érdekellentétek miatt. 1879: Kettő császár szövetsége(Németország,OMM)-> ehezz csatlakozik majd 1883-ben Olaszország is. Az országok a 2-dik ipari forradalom után a világ újrafeloszlása miatt ismételten versenyt futnak a területekért.(impremiumok jönnek létre). Hatalmas fejlődés megy végbe az elektromosságban,a gépiparba,a vegyiparba. De ebben korszakban nagyon sok ellentét fog megfogalmazódni,és ebből egy úgynevezett egyenlőtlen fejlődés fog kialakulni. Anglia a háború előtt szerette volna megtartani a vezető szerepét,hiszen ő egy pénzügyi,és kereskedelmi központ volt. Szeretett volna gyarmatokra is szert tenni főleg Egyiptomra,Szudánra. Németország célja főleg az angol gyarmatok megszerzése,Ukrajna bekebelezése főleg a gabona miatt,létrehozni a BBB vasútvonalat(Berlin-Bagdad-Bizànci),és hát nekik már itt is a fő politikájuk a Mittel Európa volt(német etnikum egyesítése),de még ezt az első világháborúban nem engedték. Ezek voltak az általad említett országok előzményei,de igen szép követelései voltak az OMM-nek is,Oroszországnak,és nem mellesleg a franciáknak. 1905-ben kirobban az 1.marokói válság,majd 1908-ban az annexiós válság mikor az OMM bekebelezi Bosznia-Hercegovinát,1911:2.marokói válság,1912-13 1,2 balkáni háború. A casus belli(kiváltó ok)-> az a fekete kéz által kitervelt,és egy szerb nacionalista diák által elkövetett merénylet Ferenc Ferfinánd és felesége ellen,és a balkánon lévő háborúk miatt is nő az elégedetlenség. 1914.jul.28 első hadüzenet ezután sor hadüzenetek fogalmazódnak meg. 2 csoport jön létre a központi hatalmak,és az antant hatalmak. 4 éven keresztül folyik a háború majd Wilson amerikai elnök 1918.jan.1-jén fogalmazza meg 14 pontos béke javaslatát. És már a 18-as év a fegyverszünetekről és a kilépésről fog szólni. Antant győzelemmel zárul. 1919.január.18 párizsi konferencia egyedül Oroszországot nem hívják meg,mert nem ismerik el a kommunizmust. Utána pedig párizs környéki békék ahol a vesztes országokat igen megbüntetik(lásd Magyarország trianon 1920.jun.4) nagy körvonalakba ez a 1 vh. De ha kérdésed van írj nyugodtan.
2017. márc. 5. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!