Hogyan bontsam fel a következő zárójelet?


2x*(3-x)*(2x-5)=0

Azt tudom, hogy ha 2 zárójeles van, akkor ott minden tagot minden taggal össze kell szorozni.

De nem tudom, hogy a 2x-el mit szorozzak.

Először a 2x-el szorozzam meg az első zárójel tagjait? Vagy előbb bontsam fel mind2 zárójelet, és utána az összes tagot szorozzam a 2x-el?

Vagy mind2 zárójelben szereplő tagokat szorozzam az 2x-el, és utána bontsam fel mind2 zárójelet?



2017. ápr. 3. 17:19
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Szia!

Mivel szorzásokról van szó, mindegy milyen sorrendben végzed el.

Nekem úgy lenne a legkönnyebb, hogy először a (3-x)*(2x-5)-t bontanám fel, majd ezt szoroznám meg 2x-szel

Remélem segítettem, ha kérdésed van, nyugodtan dobj meg egy üzivel :)

2017. ápr. 3. 17:26
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Ha az egyenletet meg akarod oldani, akkor sehogy; azt kell kihasználni, hogy egy szorzat értéke csak akkor lehet 0, hogyha legalább az egyik tényezője 0, tehát


vagy 2=0 (ez értelemszerűen nem igaz)

vagy x=0

vagy 3-x=0, tehát 3=x

vagy 2x-5=0, tehát x=5/2=2,5.

2017. ápr. 3. 17:32
 3/4 A kérdező kommentje:
Mindkettőtöknek köszönöm! :)
2017. ápr. 3. 18:08
 4/4 tatyesz ***** válasza:

"Először a 2x-el szorozzam meg az első zárójel tagjait?"


2x*(3-x)*(2x-5)=(6x-2x²)*(2x-5)=12x²-30x-4x³+10x²=22x²-30x-4x³


"előbb bontsam fel mind2 zárójelet, és utána az összes tagot szorozzam a 2x-el?"


2x*(3-x)*(2x-5)=2x*(6x-15-2x²+5x)=12x²-30x-4x³+10x²=22x²-30x-4x³


Ugyanaz jön ki :)


Konkrét számokkal:


2*3*5=?


Hogy számoljam ki? Először a 2*3-at, utána azt szorozzam 5-tel? 2*3=6, 6*5=30.


Vagy először a 3*5-öt és ezt szorozzam 2-vel? 3*5=15, 2*15=30.

2017. ápr. 4. 08:49