Fizika, segítség, sűrgős!?

Egy testet meglökve, 4 m út megtétele után áll meg. Mekkora volt a test kezdősebessége, ha a súrlódási tényező a test és a talaj között 0,3? Mekkora úton állna meg a test, ha kétszer ekkora lenne a súrlódási tényező? Mekkora úton állna meg, ha az eredeti súrlódás mellet, kétszer ekkora sebességgel indítanánk?

2017. ápr. 10. 20:38
 1/3 anonim ***** válasza:

A testre a meglökés után már csak a súrlódó erő hat(=Fs), ez lassítja le a testet.

-Fs = m*a

-m*g*mű = m*a

-g*mű = a

-9.81*0.3 = a = -2.943 m/s^2

A gyorsulás definíció szerint:

a = dv/dt = (v1-v0)/t

s = v0*t + (a/2)*t^2 képletben csak a 't' idő az ismeretlen, ezt behelyettesíted az előző 'a' gyorsulásos egyenletbe, és megkapod a v0 kezdősebességet.


b)

Ha kétszer akkora a súrlódási tényező, akkor kétszer akkora lesz a súrlódó erő, ezáltal kétszer akkora lesz a gyorsulás (=itt lassulás) is. Ezután a=(v1-v0)/t képletből megkapod a 't' időt, ezt behelyettesíted az út képletébe, és megkapod az utat.


c)

A gyorsulás ekkor ugyanakkora lesz, mint az első esetben, így a gyorsulásos képletből megint számolhatod az eltelt időt, majd az útképletbe helyettesítve megkapod újfent az utat.

2017. ápr. 10. 22:09
 2/3 Arp Du ***** válasza:

mikor megáll v=0

a=(0-v0)/t

-2,943=-v0/t

2,943*t =v0


4= v0*t +(a/2)*t^2

4= 2,943*t*t -1,472*t^2

4= 1,471*t^2

2,72= t^2

1,65= t


2,943*t =v0

4,86= v0

2017. ápr. 10. 22:50
 3/3 Tom Benko ***** válasza:
\frac{mv^2}=\mu mgs, beírod az adatokat, és megoldod az egyenletet.
2017. ápr. 11. 10:19