Egy testre két, egymásra merőleges erő hat, az egyik 50 N, a másik 70N nagyságú. Mekkora a testre ható erők eredője?

Ez nekünk matekból feladat, mint geometria. Magyarázatot és megoldást kérhetnék?

2017. máj. 2. 13:23
 1/3 anonim ***** válasza:
Ha merőleges az erők viszonya, akkor egymáshoz képest 90°-os szöget zárnak be. Ezt már fel tudod rajzolni, mint egy derékszögű háromszög, az egyik befogója 50N, a másiké pedig 70N nagyságú. Az eredő pedig az átfogó tulajdonképpen. Szóval: Fe= √((50N)^2+(70N)^2)= 86,0233 N
2017. máj. 2. 13:36
 2/3 anonim ***** válasza:

A paralelogramma szabály szerint rajzolsz egy paralelogrammát, és ennek a paralelogrammának az átlója lesz az eredő vektor. Mivel most az erők merőlegesek egymásra, ezért a paralelogramma egy téglalap lesz, az eredő pedig ezt a téglalapot derékszögű háromszögekre bontja, ahol a két befogó az adott erők. Tehát csak annyi a dolgunk, hogy felírjuk a Pitagorasz-tételt; ha az eredő erő hossza e, akkor


e^2 = 50^2 + 70^2, ennek megoldása e=~86,023 N.

2017. máj. 2. 13:57
 3/3 Tom Benko ***** válasza:
53%
Az egyik erő tehát \vec{F}_1=(0,50), a másik \vec{F}_2=(70,0), az összegük \vec{F}=(70,50). Ennek hossza \sqrt{\left<\vec{F},\vec{F}\right>}.
2017. máj. 4. 19:29