Egy ionvegyület feloldódik a vízben a lentebb található reakcióegyenlet szerint A2B --> 2 A^ + B^2- A vegyület oldhatósága a vízben 4,5 mg/ml és az oldhatósági szorzat értéke 1,2 10^-5 M^3. Mi a vegyület molekulatömege?

2017. máj. 13. 09:43
 1/5 Arp Du ***** válasza:

Az eredményem túl soknak tűnik.


A2B -> 2 A+ + B2-

A2B koncentrációja: [A2B] mol/dm3 (amennyi maximálisan oldódni tud, az oldat épp telítődik)

oldódás után keletkezik:

[A+]= 2*[A2B] (mert 1 A2B -> 2 A+)

[B2-]= [A2B]


oldhatósági szorzatot leírod

1,2*10^-5 M^3= [A+]^2 *[B2-]

behelyettesítés

1,2*10^-5= (2*[A2B])^2 *[A2B]

1,2*10^-5= 4*[A2B]^3

osztás 4-gyel, 3√ köbgyök vonás

[A2B]= 0,0144 mol/dm3


maximálisan oldódó tömeg: 4,5 mg/ml= 4,5 g/dm3


maximálisan oldódó tömegből és mol-ból

mol.tömeg= 4,5 g/dm3 / 0,0144 mol/dm3 = 312 g/mol

2017. máj. 14. 13:10
 2/5 A kérdező kommentje:

Szia. KOSZI.


M^miért a 3.-on? A konyvben vegeredmenynek 310 g van megadva, szoval elegge kozel vagyunk, nem tudom mi az elteres oka.

2017. máj. 15. 06:33
 3/5 A kérdező kommentje:
310 g/mol
2017. máj. 15. 06:34
 4/5 Arp Du ***** válasza:

M^3 ritka dolog

M (mol/dm3) a koncentráció mértékegysége, M^3= M*M*M olyan szorzás után lesz, amiben három koncentrációt szoroztak össze

A2B oldhatósági szorzata: 1,2*10^-5 M^3= [A+]^2 *[B2-]

mértékegység: [A+]^2-nek M^2, [B2-]-nek M

M^2 *M= M^3

(az oldhatósági szorzat pl. NaCl-nak: [Na+]*[Cl-], akkor M*M= M^2 és nincs M^3)


Kerekítés miatt lehet pontatlanság, de nekem kerekítés nélkül is 312,01 lett.

Még lehet hogy 4,5 és 1,2 10^-5 is két értékes jegy pontossággal volt megadva, ezért az eredményt is csak két értékes jegy pontossággal tudja megadni. 3,1*10^2 g furán nézne ki ezért ír 310-t.

2017. máj. 15. 20:25
 5/5 A kérdező kommentje:

M^3 Igy mar ertem köszi.


De neha latok ilyet is: M^-3. Azt a reszet ertem, hogy nyilvan -3.-on, de hogy lehet valaminek a mertekegysege -3.-on?

2017. máj. 16. 06:08