Mi ennek az egyszerű kongruenciarendszernek a megoldása?


Ehhez a feladathoz van megoldás, ami szerintem rossz, kérlek titeket erősítsetek/cáfoljatok meg, mert már megőrülök.


A feladat szövege:


Jelölje be az m paraméter azon értékeit, amelyek mellett az alábbi kongruenciarendszernek van megoldása:


x ≡ 1 (mod 12)

x ≡ 7 (mod m)


2 | 7 | 8 | 30 | nincs ilyen m


A megoldás a 2, 7, 30.

Szerintem egyértelmű, hogy csak a 2 lehet.


Ez egy diszkrét matematika nevezetű kurzus egyik vizsgalapjának vizsgafeladata és ez a fentebbi, szerintem rossz megoldással fent van az előadó honlapján.


2017. máj. 25. 21:15
 1/3 anonim ***** válasza:

x ≡ 1 (mod 12) azt jelenti, hogy x=12k+1 valamilyen k egészre. k=4 esetén ez 49, ami igazolja, hogy a 7 is megoldás... Egyébként egy ilyet így kell megoldani:


x ≡ 1 (mod 12) => x=12k+1 valamilyen k egészre

12k+1 ≡ 7 (mod m)

12k ≡ 6 (mod m) Ebbe beleírogatva a megadott m-eket ki lehet próbálgatni, hogy melyikre van megoldás, és melyikre nincs: 2-re nyilván van, 7-re is, mint mutattam, 30-ra:


12k ≡ 6 (mod 30) / :6

2k ≡ 1 ≡ 6 (mod 5)

k ≡ 3 (mod 5), eszerint a 30 IS megoldás k=3-ra, és tényleg:


3*12+1=37, ami valóban 7 maradékot ad 30-cal osztva.


Illetve 8-ra:


12k ≡ 6 (mod 8) <=def.=> 8|12k+1 ez azonban nem lehet, mert 12k+1 mindig páratlan, így nem lehet a 8 osztója, vagyis m=8 esetén nincsen megoldás.

2017. máj. 25. 22:54
 2/3 anonim ***** válasza:
Btw. Az pedig, hogy a 7 megoldás, már a Kínai maradéktételből is következik mindenféle számolás nélkül.
2017. máj. 25. 22:57
 3/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm, ment a zöld pacsi!


Ennyire mélyen nem mentem bele, ránézésre próbáltam megoldani, túl okosnak gondoltam magam. Tanultam belőle, hasznos választ kaptam! :)

2017. máj. 25. 23:04