Egy henger alakú lábas átmérője 20 cm, magassága 16cm. Hány literes a lábas? Mennyi bádogot használtak fel az elkészítéséhez ha a hulladék 20%? Levezetné nekem valaki?

2017. máj. 31. 22:18
 1/2 anonim ***** válasza:

Henger térfogat: pí*r^2*h= pí*10^2*16= 5​026,54825cm3=5,02654825L(dm3)

Ezt a hulladékosat nem igazán értem

2017. máj. 31. 23:05
 2/2 anonim ***** válasza:

Pedig egyszerű; először ki kell számolni, hogy mennyi anyag kell hozzá, vagyis az alapterület és a palást területének összege kell.


Alapterület; 10^2 * pi =100pi

Palást területe: 2*10*pi*16=320pi


Tehát 100pi+320pi=420pi cm^2 anyag kell hozzá.


Most az a kérdés, hogy mennyi anyagra van szükség, hogyha a 20%-a hulladék, ami pedig marad, az 420pi cm^2. Tegyük fel, hogy x anyagra van szükség, ennek 20%-a 0,2x, így ami marad, az x-0,2x=0,8x, ennek kell 420pi-nek lennie, tehát:


0,8x=420pi, ennek megoldása x=525pi, tehát 525pi cm^2 anyagra van szükség. Ha kerekíteni akarunk, akkor pi értékét felfelé kell kerekíteni, mivel lefelé kerekítés esetén nem lenne elég az anyag. Ajánlom a pi=~3,1416-os kerekítést, ekkor 1649,34 cm^2-t kapunk eredménynek.

2017. jún. 1. 01:45