Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » S. O. S. Elektronikából segítség?

S. O. S. Elektronikából segítség?

Figyelt kérdés
Igazából pótvizsgára készülök elektrónikából, csak nem értem annyira ezt a témát. A téma az a bipoláris/térvezérlésű tranzisztor munkapont beállíttása. Ezekben az a probléma hogy nem tudom hogyan kell képletet csinálni. Arra gondolok itt hogy van hogy ki kell számolni pl az Ic0 vagy stb. Ezeknek a képletét hogyan tudom megalkotni, miből induljak ki?

2017. aug. 15. 18:43
 1/3 Minekvan ***** válasza:
100%
Gondolom, van némi áttekintésed a tranzisztor működéséről, tehát csak emlékeztetőül, a munkapont megválasztásával van beállítva az a működési tartomány amelynél a tranzisztor a gyártó által közölt jellemzőket szolgáltatja. Ilyenek például az Ut,Uce,Usat,Ic,Ib, h21 h11 és egyéb paraméterek. Tehát ha azt szeretnénk hogy a tr. egy aktív linearizált elemként működjön, szükséges hogy lehetőleg egy stabilizált állapotot biztosítsunk neki.Erre szolgának külső aktív vagy passzív elemek. A legegyszerűbb megoldás ellenállásokkal kivitelezhető.Először egyenáramú szempontból (DC) analizáljuk a kört , feltételezve hogy a kisjelű azaz a (AC) váltakozó áramú mennyiségek nem befolyásolják számottevően a DC értékeket.Számolásnál azért jó ha ismerjük azt , hogy milyen üzemmódban fog működni s tranzisztor, erősítéshez a földel emitteres bekötés a leggyakoribb.Ebből induljunk ki.A munkapont beállító ellenállásokat egyszerűen Ohm, hurok és csomóponti tőrvények alapján számolhatod. Az Ut tápfeszültség ismeretében, valamint a tranzisztor katalógus adataiból kiindulva kiszámoljuk az Rc kollektorköri ellenállást.A gyakorlatban a munkapont választásánál az Ut tápfeszültség felével számolunk azért,hogy a hasznos felerősített jel a maximális lehessen limitáció nélkül, vagyis torzításmentes jelátvitelt biztosítva (A osztályú erősítő).A katalógusból (datasheet) kiolvassuk a megfelelő-optimális Icq munkaponti áramot, figyelembe véve a minimális zajtényezőt is.Most már csak sima ohm képlet Rc=Ut/(2*Icq), ezután kiszámolod a bázisosztót, amely meghatározza az Ib bázisáram értékét és ami egyben stabilizálja a tranzisztort (hőváltozásoknál).Persze a leírásom csak a legegyszerűbb kapcsolásra vonatkozik ennél jóval összetettebb a kérdés, viszont egy kis önképzéssel sikeresen továbbléphetsz.Az interneten számtalan példa található grafikával kiegészítve.
2017. aug. 16. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszi a segítséget :)
2017. aug. 17. 02:13
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszi A segítséget :)
2017. aug. 17. 02:13

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!