Tudva hogy x+y=1, hogy kell azt igazolni, hogy x^2+y^2>=1/2?

A ,,>='' nagyobb vagy egyenlő akar lenni.
2017. szept. 9. 11:13
 1/7 anonim válasza:
0%
Biztosan az a feladat, hogy ezt igazold? Mert nem minden xre es yra igaz, akkor meg valoszinuleg egyenletrendszerkent van feladva. Ha tenykeg igy van, az elsobol fejezd ki az xet vagy az yt es helyettesitsd be a masodik egyenletbe, es rendezett szamparral add meg az eredmenyet. En ketlem, hogy ezt igazolni kene. (ha megis akkor bocsanat)
2017. szept. 9. 11:21
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Az elsőnek igaza is van, meg nem is; nem igaz, hogy nem minden x;y-ra igaz, abban viszont igaza van, hogy úgy kell megoldani, mint egy egyenletrendszert; az első egyenletből rendezés után jön, hogy y=1-x, ezt fogjuk beírni a másikban y helyére:


x^2 + (1-x)^2 >= 1/2, és ezt már nem nehéz belátni, hogy minden x-re igaz lesz.

2017. szept. 9. 11:33
 3/7 anonim ***** válasza:

Ha x+y=1, akkor csak annyi a dolgod, hogy olyan x-et és olyan y-t választasz, aminek az összege egy. Pl. 0+1, -2+3, -3+4, hadd ne soroljam.


A két legkisebb lehetséges számpár az a 0+1, ha ezt behelyettesíted, akkor 1^2+0^2 = 1, ami nagyobb, mint 1/2 és ezzel igazolva is van.


Mivel páros hatványra emeled a számokat, ezért a minuszból pozitívak lesznek (pl. -2^2+3^2 = 12) és emiatt biztosan nagyobbak lesznek, mint 1/2.

2017. szept. 9. 20:37
 4/7 anonim ***** válasza:
56%
A harmadiknak akkor lenne igaza, hogyha az egész számok halmazán kellene igazolni, de felteszem, hogy nem így van, ezért is írtam le az általános megoldást.
2017. szept. 9. 21:27
 5/7 anonim ***** válasza:
Ja, és -2^2 értéke még véletlenül sem 4, amire ő gondolt, az a (-2)^2, annak értéke valóban 4, de ne keverjük.
2017. szept. 9. 21:28
 6/7 anonim ***** válasza:

Ha az egyik ismeretlen helyére mínusz számot írsz, akkor azt zárójelesen kell értelmezni, de javíts ki ha tévedek.


Tört számok esetén tényleg más lenne a megoldás, de én a feladat könnyedségéből kiindulva azt gondoltam, hogy ez általános iskolás feladat és ott nem igazán szoktak ennyire mélyen belemenni... A válaszoló majd eldönti, hogy a több megoldás közül melyik vonatkozik rá.

2017. szept. 10. 16:48
 7/7 anonim ***** válasza:

Valószínű, hogy az én megoldásomra van szüksége, elvégre ha az egész számok halmazán keresnénk a megoldást, akkor 1/2 helyett 1 lenne.


És de, zárójelesen kell értelmezni, és úgy is kell írni, mert ha csak annyit írsz, hogy -2^2, annak az értéke -4.

2017. szept. 10. 16:51