[link]


Ez lenne a feladat

Előre is köszönöm



2017. szept. 12. 19:58
 1/4 A kérdező kommentje:

Lényegében a végéhez kellene csak segítség.


M*g+m*g=F-mű*M*g-m*g?

Vagy a másik testet is meg kell szorozni művel? Ha meg akkor miért? (kis testre gondolok)

2017. szept. 12. 20:19
 2/4 tatyesz ***** válasza:

Először azt kell kiszámolni, hogy mekkora gyorsulása legyen a lejtőnek, hogy a kis test ne csússzon le a lejtőn.


A testre 3 erő hat: A gravitációs erő lefelé, a tartóerő a lejtőre merőlegesen és a gyorsulás miatti tehetetlenségi erő vízszintesen. A 3 erő erő eredőjének 0-nak kell lenni, ezért tg30°=ma/mg. Ebből megkapjuk a gyorsulást: a=g·tg30°.


A lejtőt Ft erővel toljuk, közben Fs súrlódási erő akadályoz. Az eredő erő 'a' gyorsulást okoz az M+m tömegő testen: Ft-Fs=(M+m)·a

Ebből az Fs-t kell még tudni: Fs=μ(M+m)g

Ebből az tolóerő: Ft=(M+m)·a+μ(M+m)g, a-t is behelyettesítve: Ft=(M+m)·g·tg30°+μ(M+m)g

2017. szept. 13. 10:41
 3/4 A kérdező kommentje:

A kis testre miért hat mű? az Fs nél?

Miért nem M*g*u+m*g hiszen a kis test nem súrlódik nem?

2017. szept. 13. 16:16
 4/4 tatyesz ***** válasza:
Nem a kis testre "hat" a mű, hanem a nagy test a kis testtel együtt nehezedik a talajra.
2017. szept. 13. 22:50