TheWalKing kérdése:

Csak én nem értem? Fizika feladatok


[link]

A 27. és a 28. nem nagyon értem



2017. szept. 20. 09:43
 1/8 anonim ***** válasza:
2017. szept. 20. 10:08
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Egy képlet van: v = s/t


v az átlagsebesség, s a teljes megtett út, t a teljes eltelt idő.

Ezt kell használni.


Az első feladatban az útnak 2 fele van, tehát ezt az összefüggést 3x kell felírni:

- Az út első felére

- Az út második felére

- A teljes útra


Legyen az út fele 's' a teljes út '2s', a két idő t1 és t2. A két átlagsebesség v1,v2, a teljes átlagsebesség v.


Vagyis ez a 3 egyenlet:


v1 = s/t1

v2 = s/t2

v = (2s)/(t1+t2)


Fejezzük ki t1-et és t2-őt és írjuk be a 3-as egyenletbe:


t1 = s/v1, t2 = s/v2



v = (2s)/[(s/v1)+(s/v2)]


s-el lehet egyszeűsíteni:


v = 2/[(1/v1)+(1/v2)]



Itt a v, v1,v2 közül 2 meg van adva, ezeket beírod és kiszámolod a harmadikat.


A másik feladat meg pont ugyanez, mert először egyik irányba megy s utat, utána a másikba ugyanannyit.

2017. szept. 20. 11:06
 3/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a fizika nem erősségem. :)
2017. szept. 20. 11:49
 4/8 A kérdező kommentje:
Most kipróbáltam,nekem nem működött... :(
2017. szept. 20. 12:55
 5/8 anonim ***** válasza:

Tehát ez a képlet:

v = 2/[(1/v1)+(1/v2)]


(Egyébként, ez a képlet az jelenti, hogy v a v1 és v2 számok harmonikus átlaga, de ezt nem kell tudnod.)


Azért, hogy ne legyen benne emeletes tört kicsit átrendezve:


1/v1+1/v2 = 2/v


1. feladat:


v1=40

v2=?

v=50


Beírom:

1/40+1/v2 = 2/50


1/v2 = 2/50-1/40


A jobb oldalt kiszámolod:

1/v2 = 0,015


v2 = 1/0,015 = 66,67


Az eredmény ugyanaz, amit megadtak.


-----------


2-es:


v1=40

v2=60

v=?


1/40+1/60 = 2/v


0,041667 = 2/v


v = 2/0,041667 = 48


Ez is ugyanaz.

2017. szept. 20. 15:17
 6/8 A kérdező kommentje:
Köszi. Hát igen nem nagyon értettem a képletet. :D
2017. szept. 20. 18:17
 7/8 A kérdező kommentje:
Első neked is köszi :)
2017. szept. 20. 18:31
 8/8 anonim ***** válasza:

A wikipedia ezt írja:


Speciális eset, ha a két út megegyezik, ekkor a képlet is használható:


v = 2*(v1*v2) /[v1+v2]


Ez ugyanaz, amint írtam csak átrendezve:


1/v1+1/v2 = 2/v


=> /*v1v2


v2+v1 = 2*v1*v2/v


v = 2*v1*v2/(v1+v2)



Ezt az egyenletet is használhatód, ha szimpatikusabb.

2017. szept. 21. 13:37