Sebességel kapcsolatos feladatok? (többi lent)


Sziasztok!Lenne pár feladat amit nem teljesen értek és órán vettük.Kérlek aki tud segíteni magyarázza el nekem hétköznapi szavakkal!

A):72km/h-val 34m hosszú kamion egy ugyanolyan 54km/h-val haladó kamiont előz meg.Mennyi idő alatt megy el mellette?



B):150km)h-val haladó vonaton menet iránnyal ellentétesen haladó ember sebessége 10km/h.Szembe jövő vonat sebessége 95km/h.Rajta mozgó ember menet iránnyal megegyezően 5km/h-val megy.Mekkora a gyalogosok sebessége egymáshoz képest?Milyen távol lesznek egymástól a találkozás után 30 másodpercel.?



2017. szept. 27. 16:18
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

A)


1 m/s = 3,6 km/h

(Ha 1 m-t tesz meg mp-enként, akkor 1 óra, azaz 3600 mp alatt 3600 m-t tesz meg.

3600 m = 3,6 km.)


Ha 1 m/s = 3,6 km/h, akkor 1 km/h = 1 / 3,6 m/s

Akkor

72 km/h = 72 / 3,6 = 20 m/s, és

54 km/h = 54 / 3,6 = 15 m/s.

A sebességkülönbség 20 m/s – 15 m/s = 5 m/s.


A gyorsabb kamion legelső pontja a lassúbb kamion végétől az elejéig 34 m-t tesz meg. (A lassúbb kamion 34 m hosszú.)

Ekkor pontosan egymás mellett vannak.

A gyorsabb kamion vége akkor ér a lassúbb elejéhez, ha még 34 m-t megtesz. (A gyorsabb kamion is 34 m hosszú.)

34 m + 34 m = 68 m.


68 m úthossz különbséget 5 m/s sebességkülönbség esetén (68 m) / (5 m/s) = 13,6 s alatt lehet megtenni. Ennyi kell az egymás mellett elhaladáshoz.


B)


A külső környezethez képest

150 km/h – 10 km/ h = 140 km/h-val halad az egyik ember.

95 km/h + 5 km/h = 100 km/h a másik ember sebessége.

Ha csak a sebességek nagyságát vesszük, akkor egymáshoz képest, vagyis a sebességeik különbsége 140 km/h – 100 km/h = 40 km/h.


Az A)-ban kiszámoltak szerint

140 km/h = 140 / 3,6 = 38 egész és 8/9 m/s

100 km/h = 100 / 3,6 = 27 egész és 7/9 m/s

Tehát, ennyi m-t tesznek meg s-onként.

30 s alatt ezeknek a 30-szorosát teszik meg.

30 s * 38 egész 8/9 m/s = 1166 egész és 2/3 m.

30 s * 27 egész 7/9 m/s = 833 egész 1/3 m.

1166 egész 2/3 m + 833 egész 2/3 m = 1999 egész és 3/3 m, ami

2000 m, ami

2 km.


A két ember a találkozás után 30 s-mal (fél perccel) 2 km-re lesz egymástól.

2017. szept. 28. 15:39
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!
2017. okt. 1. 14:32