Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Le kell írnom az összes...

Le kell írnom az összes létező számkombinációt.20 számból 10et kell. Nincs számismétlés. Leírná nekem valaki?

Figyelt kérdés
2010. máj. 27. 22:06
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:

Lehet félreértem a feladatot, de úgy értelmezem, hogy 20 számod van, és 10 db kell neked, nem lehet ismétlés.

1. helyre mehet 20 db

2. helyre mehet 19 db (1-et elhasználtunk az 1. helyre)

3. helyre mehet 18 db

...

10. helyre mehet 11 db.


Ezért: 20*19*18*17*16*15*14*13*12*11 a megoldás

2010. máj. 27. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
Hát barátom. Ha ezt minde fel kell írnod, elleszel vele egy darabig. De kétlem, hogy egyesével kéne felírni. Nem az a kérdés, hogy hány szám lehet?
2010. máj. 27. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
Szerintem nem jól értelmeztétek a kérdést. Mondjuk én sem tudom értelmezni. Én azt mondanám, hogy 20 alatt a 10, ami megint nagy szám, mert 184756. Nem hinném, hogy ennyit kell felírni. :)
2010. máj. 27. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
Hacsak nem vmi büntetőfeladat. :D
2010. máj. 27. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:

Az első válaszban leírt kifejezés annyiban egyszerűsödik, hogy valójában az első válaszban leírt módszer esetén a sorrend is számít , máredig a feladat nem pontosan erre kérdezett rá. Szóval egy picit még alakítani kell az első válaszban akpott eredményt, hogy a feladat valódi kérdésére adjuk választ. Ugyanis a kombináció esetén a sorrendnek nem szabad számítania: ne számoljuk külön kombinációnak például az


1 5 7 2 8 9 3 12 17 4

és a

4 17 7 8 9 3 12 1 2 5


sorozatot (ugyanazok a számok lettek kiválasztva, csak más sorrendben).


A számítást tehát két lépésben végezzük. Az első lépést az első válasz leírta. Megkaptuk az öszes lehetséges 10- hosszúságú számSOROZAT számát (ahol az egyes számok az első 20-ból vannak kiválasztva)


A második lépésben ,,kötegelünk'': ,,együtt számoljuk'' azokat a sorozatokat, amelyek csak a sorrendben térnek el egymástól, de egyeébként ugyanazt a kiválasztást valósítják meg.


Egy konkrét esetre példát nézve: a


1 5 7 2 8 9 3 12 17 4


sorozatnak hány ,,ikertestvére'' van, vagyis még hány olyan sorozat, amelyek csak a sorrendben térnek el, de ,,választás'' szempontjából ugyanolyanok?


láttunk már, hogy a


4 17 7 8 9 3 12 1 2 5


sorozat egy ilyen egyenrangú ,,ikertestvér'', de hát ezenkívül még lehet sok ilyen.

Hát annyi ilyen ,,testvérsorozat'' van, ahányféleképpen ezt a tíz számot sorrendbe tudom állítani. Ez egyszerű permutációs feladat, 10! (tíz faktoriális), vagyis 10·9·8·7·6·5·4·3·2·1 darab ilyen ,egyenragú' sorozat van, amelyek mind egyaránt az 1 5 7 2 8 9 3 12 17 4 választást valósítják meg, legfeljebb más-mássorrendben.


Tehát a számsorozatokat afféle ,,kötegekbe csoportosítva'' számoljuk le. Minden egyes ,,kötegben'' 10! (tíz faktoriális) darab ,,egyenrangú'' sorozat van (szóval amelyek azonos választást fejeznek ki).


A kötegek száma (ahol a ,,kötegekben lévő egyes sorozatokat nem számoljunk külön, csak magát a köteget), szóval a kötegek száma végre valóban a feladat valódi kérdére válaszol. Itt végre már nem számoljuk külön az azonos választásokat kifejező, csak sorrendben eltérő sorozatokat.


A kérdés tehát az, hogy hány ,,köteg'' van.


Összesen annyi számsorozat van, amennyit az első Válaszoló leírt, és ezeket egyenként 10! darabszámú kötegekbe fűzve számoljuk le. Tehát: összesen annyi ,,köteg'' van, amennyi az első Válaszoló által leírt kifejezés OSZTVA tíz faktoriálissal.



Most jön a jó hír. Nem kell sokat számolni. Vagyis: nem kell előre kiszámolni a számlálót külön, a nevezőt külön, és még külön osztani is. Sokkal kevesebbet kell számolni, ha egyelőre nem számolunk ki semmit, csak egyszerűen leírjuk az első Válaszoló által megadott kifejezést:


20·19·18·17·16·15·14·13·12·11


aztán leírjuk a tíz faktoriálist is, egyelőre ezt sem kiszámolva, csak kifejtve:


10·9·8·7·6·5·4·3·2·1


és most felírjuk a törtet, egyelőre ezt is külön számolás nélkül:


20·19·18·17·16·15·14·13·12·11

──────────────────────────────

10·9·8·7·6·5·4·3·2·1


és most jöhet azegyszerűsítés. Ha az ember éppen szellemes rendben párosítja össze a dolgokat, akkor ez viszonylag kevés számolással megodható. Például:


,,felső'' 12 ,,jól kiüthető'' az ,,alsó'' 6 és 2 együttesével


,,felső'' 15 ,,jól kiüthető'' az ,,alsó'' 3 és 5 együttesével


ilyesmi, lehet, hogy ennél ügyesebb rendszer szrint is is lehet, még kevesebb számolással.

2010. máj. 28. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:

Teszt:


20· 19 · 18 · 17 · 16 · 15 · 14 · 13 · 12 · 11

2010. máj. 28. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:

Formázás javítása (a spamszűró sajnos a matematikai formázásokat is kiszedi, ezért kényteln vagyok trükkökhöz folyamodni, tudom rosszul néznek ki):



Az első válaszban leírt kifejezés annyiban egyszerűsödik, hogy valójában az első válaszban leírt módszer esetén a sorrend is számít , máredig a feladat nem pontosan erre kérdezett rá. Szóval egy picit még alakítani kell az első válaszban akpott eredményt, hogy a feladat valódi kérdésére adjuk választ. Ugyanis a kombináció esetén a sorrendnek nem szabad számítania: ne számoljuk külön kombinációnak például az


1 5 7 2 8 9 3 12 17 4

és a

4 17 7 8 9 3 12 1 2 5


sorozatot (ugyanazok a számok lettek kiválasztva, csak más sorrendben).


A számítást tehát két lépésben végezzük. Az első lépést az első válasz leírta. Megkaptuk az öszes lehetséges 10- hosszúságú számSOROZAT számát (ahol az egyes számok az első 20-ból vannak kiválasztva)


A második lépésben ,,kötegelünk'': ,,együtt számoljuk'' azokat a sorozatokat, amelyek csak a sorrendben térnek el egymástól, de egyeébként ugyanazt a kiválasztást valósítják meg.


Egy konkrét esetre példát nézve: a


1 5 7 2 8 9 3 12 17 4


sorozatnak hány ,,ikertestvére'' van, vagyis még hány olyan sorozat, amelyek csak a sorrendben térnek el, de ,,választás'' szempontjából ugyanolyanok?


láttunk már, hogy a


4 17 7 8 9 3 12 1 2 5


sorozat egy ilyen egyenrangú ,,ikertestvér'', de hát ezenkívül még lehet sok ilyen.

Hát annyi ilyen ,,testvérsorozat'' van, ahányféleképpen ezt a tíz számot sorrendbe tudom állítani. Ez egyszerű permutációs feladat, 10! (tíz faktoriális), vagyis

10 · 9 · 8 · 7 · 6 · 5 · 4 ·3 · 2 · 1

darab ilyen ,egyenragú' sorozat van, amelyek mind egyaránt az

1 5 7 2 8 9 3 12 17 4

választást valósítják meg, legfeljebb más-más sorrendben.


Tehát a számsorozatokat afféle ,,kötegekbe csoportosítva'' számoljuk le. Minden egyes ,,kötegben'' 10! (tíz faktoriális) darab ,,egyenrangú'' sorozat van (szóval amelyek azonos választást fejeznek ki).


A kötegek száma (ahol a ,,kötegekben lévő egyes sorozatokat nem számoljunk külön, csak magát a köteget), szóval a kötegek száma végre valóban a feladat valódi kérdére válaszol. Itt végre már nem számoljuk külön az azonos választásokat kifejező, csak sorrendben eltérő sorozatokat.


A kérdés tehát az, hogy hány ,,köteg'' van.


Összesen annyi számsorozat van, amennyit az első Válaszoló leírt, és ezeket egyenként 10! darabszámú kötegekbe fűzve számoljuk le. Tehát: összesen annyi ,,köteg'' van, amennyi az első Válaszoló által leírt kifejezés OSZTVA tíz faktoriálissal.



Most jön a jó hír. Nem kell sokat számolni. Vagyis: nem kell előre kiszámolni a számlálót külön, a nevezőt külön, és még külön osztani is. Sokkal kevesebbet kell számolni, ha egyelőre nem számolunk ki semmit, csak egyszerűen leírjuk az első Válaszoló által megadott kifejezést:


20 · 19 · 18 · 17 · 16 · 15 · 14 · 13 · 12 · 11


aztán leírjuk a tíz faktoriálist is, egyelőre ezt sem kiszámolva, csak kifejtve:


10 · 9 · 8 · 7 · 6 · 5 · 4 · 3 ·2 · 1


és most felírjuk a törtet, egyelőre ezt is külön számolás nélkül:



20 · 19 · 18 · 17 · 16 · 15 · 14 · 13 · 12 · 11


T Ö R T V O N A L T Ö R T V O N A L T Ö R T V O N A L T


10 · 9 · 8 · 7 · 6 · 5 · 4 · 3 ·2 · 1


és most jöhet az egyszerűsítés. Ha az ember éppen szellemes rendben párosítja össze a dolgokat, akkor ez viszonylag kevés számolással megodható. Például:


,,felső'' 12 ,,jól kiüthető'' az ,,alsó'' 6 és 2 együttesével


,,felső'' 15 ,,jól kiüthető'' az ,,alsó'' 3 és 5 együttesével


ilyesmi, lehet, hogy ennél ügyesebb rendszer szrint is is lehet, még kevesebb számolással.

2010. máj. 28. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:

Az egyik válszban írt 184756 eredény jó lehet, mert kiszámoltam Haskell-lel. Egyébként nem faktoriális révén, hanem egy másik módon: a Wikipédiában írt rekurzív képlettel


[link]


n alatt a k, az éppen annyi, mintha (n - 1) alatt a (k-1)-et számolnám, és még hozzáadnék (n-1) alatt a k-t.


Ezzel ,,visszafelé lépkedve'' is ki lehet számolni, bár ez inkább számítógépes progam esetén jó. Íme a feladatot kiszámoló haskell porgram:


module Combination (under) where


type Nat = Integer


under :: Nat -> Nat -> Nat

under _ 0 = 1

under 0 (k + 1) = 0

under (n + 1) (k + 1) = under n k + under n (k + 1)


szóval ezzel számoltam, mennyi a


20 under 10


és tényleg nekem is


184756


jött ki.

2010. máj. 28. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:

Szóval ugyanaz jött ki a két módszerrel, de kérdezzük meg a Wolfram Alpha-t is:


[link]

2010. máj. 28. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a válaszokat!!!!


Bocsánat,ha nem lehetett elsőre érteni a kérdést:20 számból kell 10et kiválasztani mindig.Nincs számismétlés.

le kell írnom az összes számkombinációt....

Leírná nekem valaki?Ha két hónap múlva küldöd el,az se baj,csak meg kell lennie az összes számkombinációnak.Nagyon fontos lenne.Kérem,segítsen valaki.Előre is köszönöm!

2010. máj. 28. 20:01
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!