Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Holnap írunk nyelvtanbol az...

Holnap írunk nyelvtanbol az alarendelesekbol és nem értem az egészet?

Figyelt kérdés
Az alarendelesekbol irunk az alarendelo összetett mondatokbol.meg kell keresni az utaloszot és az alapjan kell eldonteni hogy milyen az alarendeles fajtaja.

#Alarendelesek
2017. okt. 10. 18:29
 1/3 anonim ***** válasza:

Ha csak az alárendelőből akkor igazán egyszerű!

Veszel egy összetett mondatot.

Pl.:


1. Leírom ezt a mondatot, 2. hogy tudjak neked segíteni.


és egy totál hülye példával jöttem elő hiszen hiányos mondat de így is el lehet magyarázni.

Elemzed a mondatot. Megállapítod melyik a fő mondat.

Esetünkben az egyes a főmondat ezt az utalószavak pl:

(az, azok, azé, azoké, olyan, olyanok, olyané, olyanoké, akkora, akkorák, annyi) a mellékmondatban pedig a kötőszavak vannak pl: (hogy, mint, ha, bár, mégis stb..)

Most jön amit a mondat után írtam. "De nincs benne utalószó, most mit csináljak?"

Nagyon nagyon egyszerű:

ha tudom, hogy a "hogy" szócska egy kötőszó akkor biztos vagyok benne, hogy a főmondat az 1. a mellékmondat a 2.-es!

és most jön a lényeg:

Utána már csak elemezni kell a főmondatot. Megkeressük az alanyt: "leírom ezt a mondatot,"

az alanyt a ki? mi? kérdéssel határozhatjuk meg szóval:

Ki írja ezt a mondatot? - "én" szóval az alany én vagyok.

Ki írod a mondatrész fölé hogy én és aláhúzod egy vonallal(az alany jelölése)

Egy fél pillanat és folytatom!

2017. okt. 10. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Szóval:

(én) "leírom ezt a mondatot,"

tárgy kérdése a mit? kit? tehát Mit írok le? "a mondatot" és aláhúzod szaggatott vonallal.

és most jön a lényeg!

Hol az utalószó hiszen ezt kell meghatározni.

vissza kérdezel a másik mondatrészre!

Miért írom le ezt a mondatot?

"azért", hogy tudjak neked segíteni.

kiírod az "azért" szót a vesző fölé én zárójelbe is szoktam tenni. A mondat elemzésébe pedig bele tudod venni innentől kezdve a kötőszót is.

Ha itt akadsz el :/ Akkor kicsit nagyobb a baj mert ezt sajnos be kell tanulni milyen fajták vannak, vagy legalábbis nem tudok rá jobb módszert. Nekem kapásból jön, hogy ez egy célhatározói alárendelt összetett mondat de.. csak ennyit tudok segíteni. Remélem azért ez is valami :)

2017. okt. 10. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm ,egy isten vagy! Nem tudom hogyan halál házban meg,de remelem egy szimpla köszönöm elég lesz :)

Legyen szép estéd !:)

2017. okt. 10. 20:57

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!