Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Mi a különbség a kopula és a...

Mi a különbség a kopula és a segédige között a magyar nyelvben?

Figyelt kérdés

Hiába olvastam utána neten, egyes leírások szerint maguk a magyar nyelvészek se jutottak dűlőre a magyar nyelv kapcsán, hogy létezik-e egyáltalán segédige a magyarban és hogyan lehetne definiálni. A kopula kifejezést viszont elég jól definiálják.


Ha jól érzékelem, a magyar nyelvtanban nincs értelme a segédige kategóriának, inkább a kopulának, míg más nyelvekben külön fogalmak.


(Bár az angolban fogalmam sincs, mitől más a kopula, mint a segédige.)


(A kérdésemhez egy kiegészítő kérdés: az angol nyelvben mit neveznek kopulának? Mivel inkább segédigékről tanítanak az iskolákban, többnyire, ha angol nyelvről van szó.)



2017. okt. 19. 12:28
 1/2 BringaManó ***** válasza:

Bár csak zárójeles kérdés volt, de az angolt illetően ettől beljebb vagy?:

[link]

[link]


(Mivel a magyarról azt írtad, hogy a nyelvészek se jutottak dűlőre, ezért inkább meg sem próbálok utánanézni... :-) – tkp. nem tudom, hogy pont a GYK lesz-e, aki jobban tudja a nyelvészeknél, de bizakodjunk... :-) Esetleg ha konkrétabban kérdezel – pl. hogy mit nem értesz, miről nem tudod, hogy micsoda, melyik linken olvasható cikk melyik része nem világos –, akkor megpróbálhatjuk együtt megfejteni a rejtélyt. :-)

2017. okt. 20. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

REndben, Manó, akkor nosza... Hacska nincs wikipáditiszed. ;) Egyesek ugyanis fanyalognak tőle, hogy "máááá megin' Wiki, ami nem megbízható..."


A Wikit szerintem tudni kell helyén kezelni. Remek folyamat, hogy civilek által szerkeszthető -bár sajnos hatalmi szintről persze ebbe is beleszólnak, hiszen nemzetközi vállalkozás-, de az is igaz, hogy vannak hibái, hiányosságai, tévedései, és sajnos általában a hatalmi (sokszor hazug, vagy féligazságokkal teli) álláspontot tükrözi a wikipedia.


De én használom, pl mert igen kiterjedt és bővülő szócikkhalmazt foglal magába. Persze fenntartásokkal, de használom.


Egyébként járnak ide nyelvészek, meg felsőfokú angolosok is -hamarosan megnézem az angolos linkjeidet-, szóval eléggé "vegyesfelvágott" a GYK "brigád", az is igaz, hogy kevés itt a szakember, ellenben túl sok a troll, sajnos...


[link]

[link]


MAGYAR KOPULÁK:


"A kopula vagy kopulatív ige, kapcsolóige, a nyelvészetben az összetett mondatrészek segédszava, elsősorban ami az alanyt a névszói vagy határozói állítmánnyal köti össze.


A kopula gyakran a létige, de a magyarban lehet a lesz, marad, múlik (valahány éves) igék származéka is."


A dilemmám az, hogy valójában egyes kifejezéseink, adott, azonos értelmében egyszerre kopulák és segédigék-e, vagy pedig másról van szó?


Lásd: lesz, mard, múlik?


Íme:


MAGYAR SEGÉDIGÉK:


"A magyar nyelv grammatikáiban sem egységes a szemlélet arról, hogy mely igék segédigék.[7]


Vannak ún. mondatrészteremtő segédigék, a kopulák: van, lesz, marad, múlik. Példák: „Az út, Toscánáig, titok marad” (Szabó Magda: Hullámok kergetése); „S akárhogyan odázod: amiben hibáztál, amivel adós vagy, amihez gyáva voltál, amiben bűnös vagy, mindezért számot adsz egy napon” (Márai Sándor: Füveskönyv).


Szóalakteremtő segédigék a fog (a kijelentő mód jövő időjé) és a volna (a feltételes mód múlt időjé): lépni fogok, „... hisz mindazt, mi lehettem volna, / — bár elrontottam — Tőled kaptam” (Váci Mihály: Mit elrontottam).


Aspektuális-modális-pragmatikai típusú segédigék a szokott, talál, tetszik-félék: „Visszaütött fehér labdaként szokott az álomból megtérni” (Sütő András: Engedjétek hozzám jönni a szavakat); „... s talán nagyon alázatosan kezet talált csókolni valami excellenciás nagy úrnak, azért kapta a másikat...” (Mikszáth Kálmán: Sramko bácsi); El tetszik utazni?"

2017. okt. 20. 14:07

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!