Tudtok erre az egyenletre megoldási trükköt?


Előre is köszi.


(x+2)(x+3)(x+8)(x+12)=4x^2


2017. nov. 6. 12:50
 1/3 anonim ***** válasza:

Ennél jobb nem jut eszembe:

[link]

2017. nov. 6. 13:15
 2/3 anonim ***** válasza:
44%

Egy lehetséges megoldási mód, hogy nekimegyünk az egyenletnek, és elkezdjük megoldani; kibontjuk a zárójeleket, összevonunk, és 0-ra redukáljuk az egyenlet jobb oldalát:


x^4 + 25x^3 + 198x^2 + 600x + 576 = 0


Negyedfokú egyenletnek van megoldóképlete, szóval azzal is meg lehet oldani, de mivel trükköt vársz, ezért folytatom a trükk mentén; ha van egy kis szerencsénk, akkor az egyenletnek lesz egész megoldása; kiemelünk x-et, majd vonjuk ki az 576-ot:


x*(x^3 + 25x^2 + 198x + 600) = -576


Ha x egész, akkor a bal oldalon egy olyan szorzat jelenik meg, ahol a tényezők egészek, ezért ennek csak úgy lehet megoldása, hogyha x osztója az 576-nak. Keressük meg 576 osztóit, ehhez érdemes prímtényezőkre bontani:


576 = 2^6 * 3^2, a tanultak szerint ennek 7*3=21 pozitív osztója van, de ne felejtsük el a negatív osztókat is, tehát összesen 42 osztót kellene megvizsgálni, azonban a bal oldalon mindenki pozitív, ezért a pozitív osztók nem jöhetnek számításba, így maradnak a negatívak.


Kezdjük el sorban nézni az osztókat, hátha valamelyik jó lesz:


x=-1 esetén a függvényérték -426, nem jó.

x=-2 esetén -592, es sem.

x=-3 esetén -612, ez sem.

x=-4 esetén -576, ez már jó lesz

x=-6 esetén szintén -576, ez is nyert.


Két gyök már elég (egyébként sincs több), mivel az algebra alaptétele szerint ebből már kiemelhető (x+4) és (x+6), majd ezekkel polinomosztva a fenti függvényt egy másodfokú függvény marad, amit már a megoldóképlettel meg tudunk oldani.

2017. nov. 6. 13:18
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm hogy fáradoztatok vele.
2017. nov. 6. 13:23