Egységes érettségi feladatgyűjtemény gyakorlófeladatok fizika I?

Repülőgép állandó sebességgel halad ugyanabban a magasságban. A földre a vízszintessel 60°-os szöget bezáró irányban kell az ultrahangjelet kibocsátania, hogy az a földről való visszaverődés után a gépre érkezzen vissza. A hangjel kibocsátása és a gépre való visszaérkezés között 12 s telik el. A hang terjedési sebessége 340 m/s. Mekkora a repülőgép sebessége, repülési magassága?

2017. nov. 19. 12:03
 1/4 anonim ***** válasza:

A gép útja, és az ultrahang útja egy (csúcsán álló) háromszöget alkot. A jobb oldali csúcsnál lévő szög 60 fok. Könnyen belátható, hogy a bal oldali csúcsnál lévő szintén ennyi. Ebből már kiszámítható a földön lévő csúcshoz tartozó szög is, melyre szintén 60 fok adódik. Tehát a háromszög szabályos, azaz egyenlő oldalú.


Könnyen kiszámítható az iltrahang által megtett út:

s = v * t = 340 m/s * 12 s = 4080 m

A háromszög egy oldala ennek fele, 2040 m. Ennyi utat tett meg a repülő 12 másodperc alatt, tehát a sebessége 2040 m / 12 s = 170 m/s


A magasság kiszámításához vágjuk félbe a háromszöget. Ekkor derékszögű háromszöget kapunk, melynek ismerjük az átfogóját (2040 m) és az egyik befogóját (1020 m). Pithagorasz-tétellel kiszámítjuk a másik befogót.

m^2 = 2040^2 - 1020^2 = 3131200

m = 1767 méter

Ilyen magasan megy a repcsi.

2017. nov. 19. 12:38
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! :)
2017. nov. 19. 12:52
 3/4 A kérdező kommentje:
A repülő sebességét még meg tudnád mondani, hogy hogy kell kiszámolni?
2017. nov. 19. 12:53
 4/4 anonim ***** válasza:
A repülő a háromszög egyik oldalát, azaz 2040 métert tett meg 12 másodperc alatt. Ha elosztod a kettőt (v = s / t), megkapod a sebességet.
2017. nov. 19. 13:18