Gyokii kérdése:

Fizika házi. Kérem segítsen valaki. Megoldóképletekre lenne szükségem. 1) Egy gázpalackban 30,8 cm3 neon gáz van (M=20 g/mol), nyomása 96 kPa, tömege 16,2 mg. Mekkora a gáz hőmérséklete ºC-ban?


2) Egy dugattyúval lezárt 0,717 m3-es tartályban oxigén (M=32 g/mol) gáz van. A gáz térfogatát a tartály hőmérsékletének 182 ºC-ra változtatásával 559,3 dm3-re változtatjuk. Mekkora volt a gáz hőmérséklete, ha nyomása a folyamat során állandó?


3) Egy tartályban 632 kPa nyomású oxigén (M=32g/mol) gáz van. A gáz nyomását 0,482 MPa-ra változtatjuk. Hőmérséklete ekkor 184 ºC lesz. Mekkora volt a gáz hőmérséklete ºC-ban?



2017. nov. 20. 11:41
 1/4 A kérdező kommentje:

4) Egy dugattyúval lezárt 0,663 dm3-es tartályban argon (M=40 g/mol) gáz van. A tartály térfogatát 460,7 cm3-re változtatjuk, miközben hőmérsékletét a kezdeti értéken tartjuk. Nyomása ekkor 670 kPa. Mekkora volt a gáz nyomása MPa-ban?


5) Egy dugattyúval lezárt 4,5 cm3-es tartályban szén-dioxid (M=44g/mol) gáz van. A kezdetben 19 ºC-os gáz hőmérsékletét 41 ºC-kal megnöveljük. A gáz nyomása 341 kPa lesz. Mekkora volt kezdetben a gáz nyomása MPa-ban, ha a dugattyú nem mozdult el?


6) Egy dugattyúval lezárt 0,606 dm3-es tartályban 369 kPa nyomású argon (M=40 g/mol) gáz van. A gáz hőmérséklete 245 ºC. A tartály térfogatát 422 cm3-re változtatjuk, miközben a hőmérsékletet a kezdeti értéken tartjuk. Mekkora lett a gáz nyomása MPa-ban?


7) Egy dugattyúval lezárt 293 cm3-es tartályban 458 kPa nyomású oxigén (M=32 g/mol) gáz van. A kezdetben 96 ºC-os gáz hőmérsékletét 524 K-re változtatjuk. Mekkora lesz a gáz térfogata dm3-ben, ha nyomása változatlan marad?


8)Egy 21,8 cm3-es tartályban 411 kPa nyomású nitrogén (M=28g/mol) gáz van. A kezdetben 68 ºC-os gáz hőmérsékletét 250 K-re változtatjuk. A folyamat közben 19,47 mg gázt is kiengedünk . Mekkora lesz a gáz nyomása MPa-ban?


9) Egy dugattyúval lezárt 0,595 dm3-es tartályban 0,426 MPa nyomású argon (M=40 g/mol) gáz van. A gáz hőmérséklete 182 ºC. A tartály térfogatát 379,4 cm3-re változtatjuk, miközben a hőmérsékletet a kezdeti értéken tartjuk. A dugattyú nem zár tökéletesen, ezért a folyamat során a gáz 22 %-a a környezetbe távozik. Mekkora lesz a maradék gáz nyomása kPa-ban?


10) Egy dugattyúval lezárt 0,721 m3-es tartályban 324 kPa nyomású oxigén (M=32 g/mol) gáz van. A gáz térfogatát a tartály hőmérsékletének 241 ºC-ra változtatásával 575 dm3-re változtatjuk. Eközben a gáz 25 %-a elszökik. Mekkora volt az eredeti gáz hőmérséklete, ha a tartályban a nyomás változatlan maradt?


11) Egy dugattyúval lezárt 758 dm3-es tartályban 0,358 MPa nyomású argon (M=40 g/mol) gáz van. A gáz hőmérséklete 178 ºC. A tartály nyomását 411 kPa-ra változtatjuk, miközben hőmérséklete 290 ºC-ra változik. A dugattyú nem zár tökéletesen, ezért a folyamat során 0,8106 kg gáz a környezetbe távozik. Mekkora lesz a tartály térfogata a folyamat végén m3-ben?


12) Egy dugattyúval lezárt 0,452 dm3-es tartályban argon (M=40 g/mol) gáz van. A gáz hőmérséklete 154 ºC. A tartály térfogatát 239,6 cm3-re változtatjuk, miközben hőmérséklete 117 K-nel változik (pozitív érték esetén nő, negatív esetén csökken). A dugattyú nem zár tökéletesen, ezért a folyamat során a gáz 27 %-a a környezetbe távozik. A folyamat végén a gáz nyomása 0,585 MPa. Mekkora volt eredetileg a gáz nyomása kPa-ban?

2017. nov. 20. 11:43
 2/4 anonim ***** válasza:

Az ideális gáz állapotegyenletére van szükséged:

pV = nRT, ahol

p: a gáz nyomása (Pa)

V: a gáz térfogata (m^3)

n: a gáz anyagmennyisége (mol)

R: a moláris gázállandó (mérőszáma 8,31)

T: a gáz hőnérséklete (K)

2017. nov. 20. 12:13
 3/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen !!!

De nagyon nem jönnek ki a jó eredmények nem tudom mit nézek el

1) feladatnál 35.5 celsius fokot írtam be és nem jó

Ezzel az a gond hogy hibás válasz esetén pontlevonás jár :(

2017. nov. 20. 16:15
 4/4 tatyesz ***** válasza:

1)

V=30,8 cm³=3,08·10⁻⁵ m³

M=20 g/mol

p=96 kPa=96000 Pa

m=16,2 mg=0,0162 g


pV=m/M RT


T=pVM/mR = 439 K = 166 °C

2017. nov. 21. 11:40