A 40m magasságú leejtőről kezdő sebesség nélkül leguruló kerékpár mekkora sebességgel érkezne le a leejtő aljára ha a mozgását semmi sem fékezné? Én t=gyök 2s per g vel majd v= g×t vel számolnék. Jó az úgy?

2017. nov. 23. 07:37
 1/1 anonim ***** válasza:

Energia megmaradással.

A lejtő tetején van m*g*h helyzeti energia + 0 mozgási.

A lejtő alján van 0 helyzeti energia + E mozgási


m*g*h = 1/2*m*v^2


v = gyök(2gh)


Ha nincs súrlódás, akkor teljesen mindegy, hogy a biciklis 10 fokos lejtőn gurul vagy szabadon esik, mindkét esetben ennyi lesz leérkezéskor a sebessége.


HA ezt a mondatot odaírod, akkor elvileg számolhatsz a szabadesés képleteivel is.

De szerintem korrektebb, ha a helyzeti+mozgási energia összegének állandóságával indokolod a számolást.

2017. nov. 23. 15:36