Egy ermevel dobunk. Ha az eredmeny fej, akkor meg ketszer dobunk, ha ıras, meg egyszer. Mennyi az osszes fej dobasok szamanak varhato erteke?


2017. dec. 8. 23:39
 1/2 anonim ***** válasza:

A)

Első dobás 50-50%-ban fej, vagy írás.

Így a fej várható értéke 0,5.


B) Első dobás fej:

Második és harmadik dobás is lesz. Második és harmadik is 50%-ban lehet fej. 0,5+0,5=1


C) Első dobás írás:

Még egy dobás lesz.

Fej várható értéke 0,5.



Az összes fej dobások várható értéke:


A + (B + C)/2 = 0,5 + (1 + 0,5)/2 = 1,25

2017. dec. 9. 02:58
 2/2 anonim ***** válasza:
Várható értéket úgy számolunk, hogy összeadjuk az összes lehetséges eredmény és a hozzá tartozó valószínűség szorzatát. 0 fejet úgy tudunk dobni, ha rögtön írást dobunk, aztán megint írást (1/2*1/2 valószínűség). 1 fejet úgy, ha elsőre fejet, aztán még kétszer írást (1/2*1/2*1/2 valószínűség); vagy ha elsőre írást, aztán fejet (1/2*1/2 valószínűség). 2 fejet úgy, ha elsőre fejet, aztán írást, aztán fejet (1/2*1/2*1/2 valószínűség); vagy ha elsőre fejet, aztán még egyszer fejet, végül írást (1/2*1/2*1/2 valószínűség). 3 fejet pedig úgy, ha háromszor egymás után fejet dobunk (1/2*1/2*1/2 valószínűség). Összegezve: 0*1/4 + 1*1/8 + 1*1/4 + 2*1/8 + 2*1/8 + 3*1/8 = 1/8 + 2/8 + 2/8 + 2/8 + 3/8 = 10/8 = 5/4 a várható érték.
2017. dec. 9. 03:05