Tudnátok segíteni? (Kémia)


Mekkora a térfogata 3 mol H2, 22g CO2, illetve 4 g CH4 gáznak?


a:standardállapotban

b: szobahőmérsékleten

C: normál állapotban


Válaszokat előre is köszönöm:)


2017. dec. 16. 12:55
 1/3 anonim ***** válasza:

Ugye fizikából megtanuljátok, hogy az ideális gáz állapotegyenlete:

p*V = n*R*T.

Ebből

V = n*R*T/p.


Na most, mi micsoda.

V a térfogat, azt kell kiszámolni.

n az anyagmennyiség, a hidrogén esetén ez közvetlenül adott, 3 mol, ezt kell beírni; a CO2 és CH4 esetén viszont ezt úgy kapod meg, hogy az adott tömeget elosztod a moláris tömeggel: n = m/M. m a feladatban szerepel (22 g illetve 4 g), az M-et a periódusos rendszerből kell kiokumlálni, a CO2-re M = 12 g/mol + 2*16 g/mol lesz, a CH4-re pedig 12 g/mol + 4*1 g/mol.

R az univerzális gázállandó, ez 8,31 J/mol/K.

T és p pedig a hőmérséklet és a nyomás. Ezek benne vannak a normál és standard állapot meghatározásában, de a b) részből csak a hőmérséklet derül ki, viszont gondolom, hogy a nyomás ott is 1 atm = 101 325 Pa lesz, mint a másik két esetben. Szóval neked már csak a három T értéket kell kigúgölöznöd, és helyettesítened.

2017. dec. 16. 13:11
 2/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm a segítséget! ;)

Ez hasznos volt

2017. dec. 16. 13:20
 3/3 anonim ***** válasza:
(Én amúgy mindig azt rontom el, hogy ez egy fizikás képlet, és a Pa és a J is kg-ra van méretezve, a kémiások pedig g-ban és g/molban szeretnek számolni. Tehát érdemes például a 16 g/mol-t 0,016 kg/mol-ként helyettesíteni. Persze így is, úgy is végig lehet számolni, csak erre figyelni kell.)
2017. dec. 16. 13:25