Mekkora tömegű 30% sótartalmú vizet kell lehűteni 0 oC-ra, hogy 1 tonna szilárd konyhasót nyerjünk? ezt le tudná vezetni valaki?

2017. dec. 30. 12:11
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Az oldat 30 százaléka 1 tonna kell, hogy legyen.

30% : 1 tonna.

100% : 1/30*100 tonna.

2017. dec. 30. 12:28
 2/6 anonim ***** válasza:
Hogyan akarod megközelíteni? Kémiai "úton" vagy művelettani úton (kristályosítás)?
2017. dec. 30. 12:46
 3/6 A kérdező kommentje:
kémiai uton :)
2017. dec. 30. 15:20
 4/6 Arp Du ***** válasza:

30% sótartalmú viz: 30 tömeg% NaCl + 70 tömeg% víz ?

Az összes sót nem lehet kinyerni O oC-ra hűtéssel, csak egy részét.

Ez sztem kell hozzá:

NaCl oldhatósága 100 g vízben

(100 oC-on 39,8 g)

0 oC-on 35,7 g


30% sótartalmú víz:

100 g vízben van x g NaCl

ezt lehűtik 0 oC-ra, a 100 g vízből kiválik x-35,7 g só

2017. dec. 30. 19:26
 5/6 Arp Du ***** válasza:

100 g víz + x g só= 100+x g oldat

30% sótartalmú vízben:

só tömege/oldat tömege= x/(100+x)= 30/100

x/(100+x)= 0,30

x= 0,30*(100+x)

x= 30 +0,30x

0,7x= 30

x= 42,86 g só van 100 g vízben


ha 100 g vizet 0 oC-ra hűtenek

(a vízmennyiség nem változik)

42,86 -35,7= 7,16 g só válik ki


142,86 g oldatból (víz+só)-> 7,16 g só válik ki

X t oldatból-> 1 t só

X=?

142,86/7,16= X/1

2017. dec. 30. 19:48
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen
2017. dec. 31. 11:02