Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Matekban valaki segíteni?...

Matekban valaki segíteni? Bijektív, szürjektív és injektív fogalomról van szó.

Figyelt kérdés
Ahogy olvasgattam a neten, és néztem közben a füzetemet, teljesen összezavarodtam. Mi a különbség a 3 fogalom között? Valaki valami nagyon egyszerű definíciót tudna mondani az injektívre, szürjektívre, és bijektívre? Ezek a definíciók helyesek? Nekem egyformának tűnnek (1 elemhez 1 elemet rendel mindegyik konkrétan) https://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__hazif..
2018. jan. 1. 13:52
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
100%

Az f függvény injektív, ha a (formális) inverze is függvény. Tehát minden a,b ( a,b eleme dom(f) )esetén, ha f(a)=f(b), akkor a=b. Például az f(x)=x injektív, az f(x)=x^2 nem. (R nyíl R esetben, de a [0,végtelen[ nyíl R esetben az f(x)=x^2 is injektív)


Az f függvény szürjeltív, ha az értékkészletének minden elemét felveszi. (Például az f(x)=x^2 nem szürjektív az R nyíl R en, hiszen negatív értékeket nem vesz fel, de az R nyíl [0, végtelen] intervallumon már igen)


Bijektív egy függvény, ha szürjektív és injektív.

2018. jan. 1. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
100%
Elírtam a szürjektívet, és az intervallum [0, végtelen[ akart lenni.
2018. jan. 1. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
57%

A wikipédiás cikkek nagyon jól leírják; röviden:


A leképezés akkor

-injektív, hogyha a képhalmaz minden eleméhez legfeljebb 1 elemet rendelünk,

-szürjektív, ha legalább 1 elemet rendelünk,

-bijektív, ha pontosan 1 elemet rendelünk (vagyis egyszerre injektív és szürjektív).


Ha esetleg olyan hozzárendelésünk van, ahol van olyan elem a képhalmazban, hogy hozzá nem rendeltünk semmit, míg egy másikhoz 1-nél többet, akkor az se nem injektív, se nem szürjektív. Ilyen hozzárendelés például a {0;1}->{2;3} hozzárendelés, ahol a 0 és 1 elemeket a 3-hoz rendeljük, ekkor a 2-höz nem rendeltünk semmit, a 3-hoz két elemet is.

2018. jan. 1. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 A kérdező kommentje:

köszönöm szépen a válaszokat! Az 1-es kicsit bonyolultabban írta le, de köszönöm szépen neked is!

3-as: neked is köszönöm szépen! így már értem :)

2018. jan. 1. 14:31
 5/20 anonim ***** válasza:
26%
Mit jelent számodra a "{0;1}->{2;3}"? Egy kételemű (rendezetlen) párhoz hozzárendelsz egy másikat? Ez szerintem triviálisan bijektív.
2018. jan. 1. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:

Ezt jelenti: 0->3 és 1->3, így a 2-höz nem lett rendelve semmi. Nem lehet szürjektív, mivel a 2-höz nem rendeltünk semmit, és nem lehet injektív, mivel a 3-hoz két elemet is rendeltünk.

Megeshet, hogy nem egyértelmű a jelölésem, ezért írtam mellé, hogy mire gondolok itt.

2018. jan. 1. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
Amit felírtál azt jelenti, hogy a {0;1} számpárt hozzárendeled a {2;3} számpárhoz.
2018. jan. 1. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
Aki lepontozott, igazán elmondhatná, hogy mi baja van...
2018. jan. 1. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:
Szerintem a fura jelölésedért, amire a 7es is rámutatott.
2018. jan. 1. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
Pedig egyértelműen leírtam... Ha ez a baja, akkor tanuljon szövegértést...
2018. jan. 1. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!