Egy dombon haladó autó tömege 1200 Kg sebessége 60 km/h. Mekkora erővel nyomja a domb tetejét, ha az ott egy 200 m sugarú gömbnek tekinthető? Mekkora minimális sebességnél „repülne el” az autó?

Nagyon kellene a segítség, dogát írunk és gőzöm sincs hogy hogy kellene ezt megoldani!



2018. jan. 25. 21:55
 1/1 anonim ***** válasza:

Arra utal a feladat, hogy a kocsi a domb tetjén egy kis szakaszon körmozgást végez.

A körmozgásnál a gyorsulás:


a = v^2/r

Az erő:

F=m*v^2/r


v-t át kell váltani m/s-ra és behelyettesíteni.


60km/h = 16,67m/s


F = 1200*16,67^2/200 = 1666N


Egy kocsi a saját súlyával tudja nyomni a dombot. Tehát ha akkora a sebessége, hogy nagyobb lesz a számított F erő, ami a körpályán maradáshoz kell, mint amit ténylegesen kifejt, akkor nem fog tudni körpályán maradni.


F = m*v^2/r > m*g


v^2/r > g

v> gyök(g*r) = 44,72 m/s (=161km/h)


A kocsinak legalább 161km/h-val kell mennie, hogy a domb tetejénél elváljon a talajtól.

2018. jan. 25. 22:50