Miért nem jó a megoldásom? Fizika


Így szól a feladat:

"Egy űrhajós tömege 80 kg. […] Az űrhajóst kiképzése közben, vízszintes síkban, 5,8 m sugarú körpályán forgó centrifugával edzették. Milyen fordulatszámmal érték el a kilövésnél fellépő 3g terhelést?"

Én az acp=v^2/r, majd a v=(2rπ)/(1/f) képleteket használtam, az eredmény f~0,36 1/s lett. A megoldókukcs szerint 0,42 1/s.

Szerettem volna képet feltölteni, de valamilyen okból kifolyólag egyik képfeltöltő weboldalra sem tölti fel a telefonom a képet. Ugyanitt informatikus ketestetik.....

Találtam egy másik, erre a feladtra vonatkozó kérdést, de ott nem közlik magát az eredményt: https://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__hazif..


2018. jan. 28. 18:15
 1/8 dq ***** válasza:

v = sqrt(a*r) és f = w/2pi = v/r/2pi képletekkel nekem is


f = sqrt(3*9.8*5.8)/5.8/2/pi = 0.36 1/s


jön ki.

2018. jan. 28. 18:45
 2/8 anonim ***** válasza:
:) A kiképzés a Föld felszínén történt, nem zéró gravitációban, szóval a centrifuga csak az egyik összetevőt szolgáltatta...
2018. jan. 28. 18:46
 3/8 A kérdező kommentje:
Én már többek között úgy is próbálkoztam, hogy a gravitációt is figyelembe vettem, de sehogy se jó :D Majd még ma vagy holnap nekiesek mégegyszer.
2018. jan. 28. 18:51
 4/8 dq ***** válasza:

#2-nek igaza van, ez tényleg hiba.

De úgy még kevesebb jön ki fordulatszámnak.

2018. jan. 28. 19:52
 5/8 anonim ***** válasza:

Centrifuga vízszintes síkban forog, gyorsulás a forgáspont felé mutat, plusz van egy rá merőleges 1g összetevő, ennek a kettőnek az eredője legyen 3g. Pitagorasz bácsit idézve 3^2 = 1^2 + acp^2, ebből acp = sqrt(9-1) = 2,8284g = 27,718 [m/s^2]

f = sqrt(27,718*5,8)/5,8/2/pi = 0,34793 [1/s]


Rossz a megoldókulcs?

2018. jan. 28. 19:55
 6/8 A kérdező kommentje:
Nekem is ennyi. Talán tényleg rossz a megoldókulcs, más már nem jut eszembe. Azért köszi a fáradozást mindenkinek :D
2018. jan. 28. 20:13
 7/8 anonim ***** válasza:
Az űrhajós tömege bizttos nem véletlenül lett megadva, és ezzel eddig még senki nem számolt..
2018. jan. 28. 21:07
 8/8 anonim ***** válasza:

#7 Jé tényleg! És valóban, ha a centrifuga sugarát elosztjuk az űrhajós tömegével az 5,8/80=0,0725 és ezt hozzáadva az eddigi 0,34793-as eredményhez megkapjuk a 0,42043-at ami a helyes eredmény a megoldókulcs szerint!


(Kérdező, azért ez sem teljesen biztos! :D )

2018. jan. 28. 22:11