Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » SOS! József Attila Születésnap...

SOS! József Attila Születésnapomra című versének mi a mondanivalója?

Figyelt kérdés

2018. jan. 31. 20:04
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Az utolsó, 32. születésnapja ihlette a vers megírására, amiben szerintem eddigi életét összegzi. Kiemel belőle sorsfordító pillanatokat, a nélkülözést, sérelmeket, pl Horger Antal felháborodását és intézkedéseit a "Tiszta szívvel" miatt.

Amúgy ha érdekel az utolsó szülinapja is veszekedésbe fulladt szegényemnek, sosem hordozta a sors túlzottan a tenyerén "Pistát".

2018. jan. 31. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Szia !

Az előttem válaszoló minden szavával egyetértek, szeretném kiegészíteni az általa leírtakat.

A költemény mondanivalója az utolsó sorokban rejlik:

Én egész népemet fogom,

nem középiskolás fokon,

tani-

tani.


József Attila arra utal ezzel, hogy verseivel mindenki tanítója lesz, sokkal magasabb színvonalon, mint a középiskolai oktatás szintje, hiszen költeményei örök érvényű, klasszikus értékeket képviselnek majd, ezt látnoki módon megjövendölte.

Arra is utalás történik, ahogy ezt előttem megírták Neked, hogy ha Horger Antal professzor miatt nem kell elhagynia a szegedi egyetemet, tanár lett volna belőle, és középiskolásokat oktatott volna.

De költőként is a nemzet, a nép, az emberek tanítását tűzte ki maga elé, s bár fájdalmasan rövid életet élt, maradandóan megvalósította ezt a célt.

2018. febr. 4. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim válasza:
Horger Antal Azért tanácsolta el József Attilát az egyetemről, mert a "Nincsen apám se anyám" versében hibásan ragozta az ikes igét. A "harmad napja nem eszek" a kijelentő módban "eszem"-nek kellett volna írnia. Horger a magyar nyelv védelmében azt mondta, hogy nem legyen költő az Magyarországon, aki még az ikes igét sem tudja helyesen ragozni! Gagyogott, mert Horger beszédhibás volt. Amint ezt Dömötör tanár úr magyar órán tanította számunkra.
2018. febr. 11. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm.
2018. febr. 24. 09:57

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!