Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Valaki kitudná ezt szamolni?...

Valaki kitudná ezt szamolni? Matekosok előnyben :D

Figyelt kérdés

Adott egy 0.43gramm tömegű lövedék ami 139méter/másodperces (m/s) sebességgel csapódik bele 10cm-ről egy xy tárgyba..

A kérdés: Hány grammos energiájú a becsapódása ennek a 0.43grammos lövedéknek?

Remélem érthetően fogalmaztam :D köszi


2018. febr. 2. 12:45
 1/5 A kérdező kommentje:
Ha kevés adatot adtam meg, szóljatok 😀
2018. febr. 2. 12:53
 2/5 anonim ***** válasza:

A 10 cm szvsz felesleges (vagyis én tuti nem vennék bele légellenállást, stb). Viszont nem értem a kérdést: mit takar az, hogy "hány grammos energiájú?" Ha ez megvan, megpróbálom megoldani :D

Sajnos szövegkörnyezet se segített - de lehet csak én vagyok hülye, ezesetben viszont engem is érdekel a megoldás :D

2018. febr. 2. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Az energiát Joule-ban [J] mérjük (SI után) nem pedig grammban. A lövedék energiája mozgási energia.


E=0,5*m*v^2. Ebbe szépen behelyettesítesz.


Ha a súrlódásból adódó disszipációt is figyelembe vesszük, akkor ennek értékével csökken a mozgási energia:


E=(0,5*m-k*ro*A*s)*v^2,


ahol k-test alakjától függő tényező, táblázatból kikereshető,

ro-a közeg sűrűsége amiben halad a lövedék,

A-a lövedék keresztmetszete arra a síkra amelyet a sebességvektor mint normális definiál,


s- lövedék útja a közegben.



Az így kiszámított energia természetesen hővé disszipálódik a fékező anyagban, amennyiben annak vastagsága elegendő a zérus sebességre csökkentéshez.

2018. febr. 2. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

4J az energia.

Azt próbálom kideríteni hogy hány grammos erővel csapódik be az a lövedék ilyen tényezők mellett.

Lehet hülye példa, de mikor leugrik egy ember a 10 emeletes tetejèről és mondják hogy pl 100G-s energiával csapódott a földbe, azaz egy 80kilól embernèl ez 8000kg-os erő, na ugyanerre, vagy hasonlóra vagyok/lennék kíváncsi csak a 0.43g-os lövedékkel stb stb 😀

2018. febr. 2. 22:27
 5/5 anonim ***** válasza:

Jaj kérdező, miért szeretnél erőt mérni tömeg mértékegységgel... Visszatérő hiba ez. Mondjuk nem is pontosan ez a része a dolognak, hogy erő és tömeg között egyfajta megfeleltetést teszünk, mert ez még szódával talán elmegy.


A felvetésre a választ valójában Newton II. axiómájában találhatjuk meg, ugyanis ott van arról szó, hogy az impulzusderivált szolgáltatja a ható erőt.


Számunkra ez most -állandó tömeg révén- az m*dv/dt=F differenciálegyenletet jelenti, amelynek a feltételezett állandósebességű egyenes vonalban történő mozgásra specializált alakja az m*delta(v)/delta(t)=F alakot ölti.


Ebből azonnal világos, hogy valójában a keresett erő a lefékezési idő függvénye. A Fékezőerő lehet időben állandó vagy változó. Ez a fékező közeg minőségétől függ. Könnyen látható tehát, hogy az az erő, amelyet becsapódáskor mérünk, anyagfüggő. U.i: Gondoljuk meg pl. a bírkózásnál miért terítenek le spec. szőnyegeket, vagy éppen miért alszunk éjszaka rugalmas jelzővel illethető ágyakon, és miért nem mondjuk egy kemény bútor -vagy falapon.

2018. febr. 2. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!