Zombori Mónika kérdése:

Hány széksor van a nézőtéren?

Színházteremnek a nézőtere szimmetrikus trapéz alaprajzú, a széksorok a színpadtól távolodva rövidülnek. Leghátul 20 szék van és minden megelőző sorban 2-vel több, mint a mögötte lévőben.500diák és 10tanár pont megtöltik a nézőteret.
2018. febr. 5. 13:53
 1/2 anonim ***** válasza:

Ez egy számtani sorozat, aminek ismered az első tagját, azt, hogy mennyivel nő, valamint azt, hogy mennyi a sorozat tagjainak összege. Amire kíváncsi vagy, az az, hogy hány tagja van a sorozatnak. Ezeket így felírod:


a1 = 20

d = 2

Sn = 510

n = ?


Aztán elkezdesz képleteket nézegetni, hogy mibe tudsz behelyettesíteni, van pl. egy ilyen:


Sn = (a1 + an) * n / 2


Ebbe be tudod az Sn-t és az a1-et helyettesíteni, viszont így marad két ismeretlened, az an és az n, az pedig túl sok. De van egy olyan képlet, hogy


an = a1 + (n-1) * d


Ezt behelyettesítve az előző képletbe megkapod, hogy


Sn = (a1 + (a1 + (n-1) * d)) * n / 2


Így már csak az n az ismeretlen, a többi értéket mind be tudod írni:


510 = (20 + (20 + (n-1) * 2)) * n / 2


Megszorzod 2-vel mindkét oldalt és belülről indulva felbontod zárójeleket:


1020 = (20 + (20 + 2n - 2)) * n

1020 = (40 + 2n - 2) * n

1020 = 38n + 2n^2


Ez egy másodfokú egyenlet, leosztod 2-vel az egyenletet és átrendezed 0-ra:


n^2 + 19n - 510 = 0


Megoldóképletbe beleteszed és a két eredmény közül amelyik értelmezhető a feladat szempontjából, az a megoldás.

2018. febr. 5. 15:18
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen.
2018. febr. 5. 21:00