1. Egy könyvszerkesztő átlagosan 100 gépelt oldalanként 8 hibát ejt. (A hibák száma Poisson eloszlást követ.) Kiválasztunk a könyvszerkesztő gépelt oldalai közül 100 darab, egyenként 5-oldalas dokumentumot. Várhatóan hány olyan dokumentum lesz ezek között, amelyik nem tartalmaz hibát?


2. Egy vállalkozás termelési függvénye Q(L) = 12L2 – 1/20L3 , ahol L jelöli a dolgozók számát (L [0; 200]).

(a) Hány dolgozó esetén lesz maximális a kibocsátás (output)?

(b) Hány dolgozó esetén lesz maximális az egy dolgozóra eső kibocsátás?



2018. febr. 19. 11:26
 1/3 sharkxxx ***** válasza:

1.)

8/100 = 0,08 (a hibák előfodulásának esélye)

100 (a vizsgált dokumentumok száma)

100*5 = 500 (a vizsgált oldalak száma)

500*0,08 = 40 (a hibás oldalak száma a vizsgált dokumentumok között)

500 - 40 = 460 (a nem hibás oldalak száma a vizsgált dokumentumok között)

460/5 = 92 (a nem hibás dokumentumok száma a vizsgált dokumentumok között)

Várhatóan 92 olyan dokumentum lesz ezek között, amelyik nem tartalmaz hibát.


2.)

a) 200 dolgozó esetén lesz maximális a kibocsátás.

b) 200 dolgozó esetén lesz maximális az egy dolgozóra eső kibocsátás.

2018. febr. 19. 17:24
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen. Az első feladatot értem, de a termelési függvény alapján hogy jutottál el az eredményhez? A függvény helyesen (nem tudok hatványokat írni a szerkesztőbe :-( ): 12L a nényzeten - 1/20 L a köbön. Köszönöm a válaszod.
2018. febr. 19. 19:30
 3/3 sharkxxx ***** válasza:

(Gongoltam, hogy az L2 az L a négyeten akar lenni, és az L3 pedig az L a köbön.)

A 2. feladatban úgy kaptam meg az eredmény, hogy megrajzoltam a függvények grafikonját MS Excel segítségével, és ott szemmel látszott, hogy melyik a grafikonok legmagasabb pontja.

2018. febr. 20. 00:17