Az egykilós kenyerek tömegét (mely változó) jelölje X; tegyük fel, hogy X normális eloszlású, μ=100 várható értékkel és σ=5 szórással. A kenyerek (körülbelül) hány százaléka lesz (a) 98 és 102 deka közötti tömegű? (b) 95 és 105 deka közötti tömegű? (c) 95 és 100 deka közötti tömegű? (d) 95 dekánál nehezebb?

(e) "A kenyerek 95 százaléka 100 deka plusz-mínusz ... deka tömegű lesz" (tehát "..."-nál csak a kenyerek 5%-a térhet el jobban a névleges súlytól). Hány deka ez a "..."?



2018. márc. 10. 21:13
 1/3 tatyesz ***** válasza:

a)

μ=100

σ=5


P(98<x<102) = F(102)-F(98) = Φ((102-100)/5)-Φ((98-100)/5) = Φ(0,4)-Φ(-0,4) = Φ(0,4)-(1-Φ(0,4)) = 2Φ(0,4)-1 = 2*0,6554-1 = 0,3108


e) P(100-y<x<100+y)=0,95


P(100-y<x<100+y) = F(100+y)-F(100-y) = Φ((100+y-100)/5)-Φ((100-y-100)/5) = Φ(y/5)-Φ(-y/5) = Φ(y/5)-(1-Φ(y/5)) = 2Φ(y/5)-1 = 0,95


2Φ(y/5)-1 = 0,95

2Φ(y/5) = 1,95

Φ(y/5) = 0,975

y/5 = 1,96

y = 9,8

2018. márc. 11. 09:27
 2/3 A kérdező kommentje:
Φ értéket hogy kaptad meg?
2018. márc. 11. 22:14
 3/3 tatyesz ***** válasza:
ebből: [link]
2018. márc. 12. 09:43