Gyuri leírt egy négyjegyű számot. Ezt a számot tízesekre, majd százasokra, majd ezresekre kerekítette és mindhárom eredményt leírta az eredeti szám alá. Ezután a négy számot összeadta és a helyes eredmény 5 443 lett. Milyen számot írt le Gyuri eredetileg?

2018. márc. 11. 19:32
 1/5 anonim ***** válasza:
46%

4899.


Ellenőrzés:

4899 + 490 + 49 + 5 = 5443


Kiszámolás:

x + (x/10) + (x/100) + (x/1000) = 5443

x = 4899,19 → egész számra kerekítve: 4899

2018. márc. 11. 19:54
 2/5 anonim ***** válasza:
1.473. Mert 1473+1470+1500+1000 az bizony 5433.
2018. márc. 11. 20:13
 3/5 anonim ***** válasza:

Fel kell írni egymás alá:


XXX3

XXX0

XX00

X000


és aztán szépen végigmenni a lehetőségeken jobbról balra.

2018. márc. 11. 20:14
 4/5 anonim ***** válasza:

Érdekes, hogy az első értelmezése szerint is kijött valamilyen megoldás, érdemes lenne a megoldáshoz, az eredeti feladathoz hasonló, feladatot kreálni. Sajnos azonban a feladatot abszolút félreértette; ha a 4899-et ezresekre kerekítjük, akkor 5000-et, kapunk, ha 100-asokra, akkor 4900-at, ha tízesekre, akkor szintén 4900-at fogunk kapni, ezeknek összege közel sem 5443 lesz.


A keresett számmal kapcsolatban két dolgot nem nehéz kisakkozni; egrészt a szám 1-gyessel kezdődik, mivel ha 2-essel kezdődne, akkor a 4 darab négyjegyű szám összege legalább 8000 lenne, ami nem jó, másrészt 3-ra végződik, mivel a 4 számból 3 biztosan 0-ra végződik.


Tehát a számot 1ab3 alakban keressük. Ha ezt a számot tízesekre kerekítjük, akkor 1ab0 alakot kapunk, innentől kezdve a kerekítésekkel négyféle számot fogunk kapni;


1. eset: mindig lefelé kerekítünk, tehát a százas kerekítéssel 1a00, az ezres kerekítéssel 1000 lesz a számból, így ezt az egyenletet írhatjuk fel:


1ab3 + 1ab0 + 1a00 + 1000 = 5443, az ismeretleneket tartalmazó számokat bontsuk szét a tanultak szerint:


1000 + 100a + 10b + 3 + 1000 + 100a + 10b + 1000 + 100a + 1000 = 5443, összevonás után:


4003 + 300a + 20b = 4553, kivonunk 4003-at:


300a + 20b = 550, osztunk 10-zel:


30a + 2b = 55, és ennek pedig nincs megoldása, mivel 30a és 2b eredménye is páros, és két páros szám összege nem lehet páratlan szám, így 55 sem.


A maradék három esetet végigszámolva meg fogjuk kapni a keresett számot/számokat, már ha több is lehet.

2018. márc. 11. 20:34
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat, főleg neked utolsó!
2018. márc. 12. 07:06