Nem értem a következő matek feladatot, hogyan tudnám levezetni?


A derékszögű koordinátarendszerben egy karót szúrunk az o(-2;7) pontba amihez egy öt méteres pórázzal kikötünk egy kutyát. (Legyen a koordinátarendszer egy egysége 1 méter)

a, Elheyezünk egy gumikacsát A(1;2) , és egy gumicsontot B (-3;3) pontba. Melyik játékot érheti el a kutya?


b; Írja fel a legnagyobb sugarú kör egyenletét, amit bejárhat a póráz elszakítása nélkül!


c; Körbe-körbe futás közben a póráz elszakad, épp amikor (2;10) ponton szalad át, így onnan az érintő mentén halad tovább. Írja fel az érintő egyenletét!



#matematika #közeledés #az érettségi
2018. márc. 19. 16:33
 1/7 anonim ***** válasza:

Nézd meg ezt a megoldást:

[link]

A kör és az érintő egyenletét fel tudod írni?

2018. márc. 19. 17:05
 2/7 A kérdező kommentje:
Nem igazán.
2018. márc. 19. 18:26
 3/7 anonim ***** válasza:

"Nem igazán."

Szóval mit nem értesz?

2018. márc. 19. 18:53
 4/7 anonim ***** válasza:

Szép feladat. Az a-részben ugye meg kell vizsgálni, hogy a kör tartalmazza -e valamelyik pontot. Ehhez kiszámítjuk a két pont távolságát.


Gumicsont=1+16=17 gyök alatt, mivel gyök17<5, a csont a körön belűl van.

Kacsa=9+25 gyök alatt, ezt nem éri el, a Kacsa örülhet...


b feladat: (x+2)^2+(y-7)^2=25, ezt látjuk.


c feladat. A kör egyenletét implicit fv-ként deriválod, ebből azonnal adódik az érintő meredekségére hogy (-x-2)/(y-7), tehát -4/3.


Az érintő egyenletét m*x+b alakban keresed, ebből b számítható , és kész az egyenlet ok?

2018. márc. 19. 19:18
 5/7 A kérdező kommentje:
Utolsó! Köszönöm a segítséget! Annyit szeretnék kérdezni, hogy az a feladatban hogy jött ki az 1+16?
2018. márc. 19. 20:23
 6/7 anonim ***** válasza:

utolsó vagyok, Rajzold be a két pontot: (-2,7) és (-3,3) ugye.

Milyen távol vannak vízszintesen: látjuk hogy 1 egység távol.

fűggőlegesen: 7-3=4.


Ezek egy derékszögű háromszöget határoznak meg. A keresett távolság tehát 1+16 a gyök alatt. érted már?

2018. márc. 19. 21:54
 7/7 A kérdező kommentje:
Igen, köszönök mindent.🤗
2018. márc. 20. 16:31