Szamtani sorozatokkal kapcsolatos a feladat. Az S150 a kerdes es persze az a1. Az a2=17, az a3=21.

#matematika #Samtanisorozatok
2018. máj. 2. 21:33
 1/5 anonim ***** válasza:
a2=a1+d a3=a1+2d megoldod az egyenletrendszert, aztan S150= ((2a1+149d)*150)/2
2018. máj. 2. 21:43
 2/5 A kérdező kommentje:
Ja es ezzel a keplettel kell megoldani: an=a1+(n-1)d
2018. máj. 2. 21:54
 3/5 A kérdező kommentje:
Magyarrazatok is mar el legyszi hogy megertsem.
2018. máj. 2. 21:55
 4/5 anonim ***** válasza:
Most ezen nincs mit magyarazni ez a keplete, a fuggvenytablaban benne van, nem kocsogoskodni akarok.
2018. máj. 3. 06:11
 5/5 anonim ***** válasza:

Számtani sorozat

a2 = 17

a3 = 21


an = a1 + (n-1)d


n = 2-re, mert az egyik adott tag a 2.:

a2 = a1 + (2-1)d = a1 + d

Tehát 17 = a1 + d.


n = 3-ra, mert a másik adott tag a 3.:

a3 = a1 + (3-1)d = a1 + 2d

Azaz 21 = a1 + 2d.


A két egyenlet:

17 = a1 + d

21 = a1 + 2d


Kivonhatjuk a 2.-ból az 1.-t:

21-17 = a1-a1 + 2d-d

4 = d


Behelyettesítjük pl. az elsőbe:

17 = a1 + 4

13 = a1


A számtani sorozat:

13, 17, 21, 25, 29, ...

a1 = 13

d = 4


S150 = [2a1 + (n-1)d]*n/2 = [26 + 149*4]*150/2 = 46650

2018. máj. 3. 09:13