Az izzólámpában 400cm3 66Kpa nyomású gáz van. Mennyi víz hatol a belsejébe ha a csúcsát víz alá merítve letörjük?

2018. máj. 14. 19:23
 1/4 anonim ***** válasza:
400cm3
2018. máj. 14. 19:25
 2/4 A kérdező kommentje:
Az eredmény nem lehet ez. A külső légnyomás 10^5 Pa. A gáz 66Kpa. (m=137gramm) csak nem tudom kiszámítani, hogy kapom az eredményt.
2018. máj. 14. 19:28
 3/4 Minekvan ***** válasza:

Induljunk ki abból, hogy a víz amely a lámpába áramlik, dugattyúként préseli a gázt.A gáz összenyomhatósága révén a víz kitölti a 400cm3 V1 részét.Ezt a V1 térfogatot számoljuk ki, majd ezután a víz tömegét. Boyle-Mariotte törvénnyel kiszámolod az összenyomott gáz térgogatát p0/p=V/V0. V=(p0/p)*V0.

po=66kPa, V0=400cm3, p=pv+pa, pv = víz hidrosztatikai nyomása h=0,1m mélységben (tegyük fel hogy ilyen mélyre a felszíntől törjük a csúcsát)pv=rovíz*g*h, atmoszferikus nyomás pa=100kPa.

Majd a V ismeretében a vízzel kitöltött térfogat V1=V0-V. m=rovíz*V1.

2018. máj. 15. 15:08
 4/4 A kérdező kommentje:
Kösz szépen! Te már írtál nekem jó megoldásokat ezúton is köszönöm ezt a választ is.
2018. máj. 15. 20:45