100cm3 pH3 HCl oldathoz 400cm3 0,125mol/dm3es ecetsavat öntünk. A Ks 1,77x10^-4


Mennyi a pH? hogy kell kiszamolni??



2018. jún. 2. 15:02
 1/2 Arp Du ***** válasza:
Meddig jutottál?
2018. jún. 3. 18:30
 2/2 Arp Du ***** válasza:

HCl erős sav, teljesen disszociál/átalakul:

HCl -> H+ + Cl-

pH=-log[H+]= 3 ---> log[H+]= -3

[H+]= 10^-3 (mol/dm3) koncentráció

V= 100 cm3= 0,1 dm3

n=c*V= 10^-3 mol/dm3 *0,1dm3= 10^-4 mol H+ a sósavból


ecetsav (CH3COOH):

400cm3= 0,4dm3

n=c*V= 0,125mol/dm3 *0,4dm3= 0,05 mol

a hozzáöntés után 0,1 +0,4= 0,5 dm3 oldat lesz, ebben az ecetsav:

c=n/V= 0,05 mol /0,5 dm3= 0,1 mol/dm3 ecetsav


gyenge sav, nem az összes alakul át:

CH3COOH <-> CH3COO- + H+

savállandó:

Ks= termékek/kiindulási anyag= [CH3COO-]*[H+]/[CH3COOH]

ha x ecetsav alakul át-> képződik x [CH3COO-] és x [H+]

Ks= x*x/(0,1-x)

de van még H+, ami a HCl-ból képződött: 10^-4mol

Ks= x*(x+10^-4)/(0,1-x)

x=? hosszú számolás


1,77*10^-4= (x^2 +x*10^-4)/(0,1-x)

1,77*10^-4 *(0,1-x)= x^2 +x*10^-4

1,77*10^-5 -x*1,77*10^-4= x^2 +x*10^-4

x^2 +x*2,77*10^-4 -1,77*10^-5= 0

másodfokú egyenlet megoldóképletével:

x1,2= -2,77*10^-4 +/-gyök((2,77*10^-4)^2 -4*(-1,77*10^-5) /2

x1,2= -2,77*10^-4 +/-gyök(7,67*10^-8 +7,08*10^-5) /2

x1,2= -2,77*10^-4 +/-0,008414 /2

x1= 0,00407

x"= negatív


[H+]= x+10^-4= 0,00407+ 0,0001= 0,00417

pH= -log[H+]= -log(0,00417)= 2,38

2018. jún. 3. 21:01