Matematikai szöveges feladat - most én vagyok ennyire hülye?


Sziasztok!

Sos matematikai kérdésem lenne hozzátok!

Adott ez a feladat: Gondoltam egy számra. Megszoroztam hárommal, majd hozzáadtam 12-őt. Ekkor KETTŐVEL KISEBB számot kaptam, mintha megszoroztam volna 4-el, és abból levontam volna hármat. Előre is nagyon köszönöm a segítséget!

Én így írtam fel az egyenletet: 3X+12=(4X-3)+2

Azonban egy másik ember szerint a feladat valahogy így néz ki: 3X+12=(4x-3)-2. Az utóbbi esetben jön ki a reális megoldás (X=17), csak nem értem, hogy miért? Nem lehet, hogy a feladat szövege a hibás?

Azért gondolom úgy, mert ha a feladat azt mondja, hogy az egyenlet bal oldalán szereplő állításnál lesz a szám 2-vel kisebb, akkor ebből ekvivalensnek kellene azzal lennie, hogy az egyenlet jobb oldalán lenne a szám a kettővel nagyobb, vagy nem? És ha 2-vel nagyobbnak kellene, hogy legyen a szám az egyenlet jobb oldalán, akkor azt véletlenül nem +2-vel jelöljük? Amúgy az én esetemnél X=13 jött ki.



2018. jún. 7. 23:29
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Lerövidítve az írásodat; ha azt mondom, hogy a 3 2-vel kisebb az 5-nél, akkor melyik a helyes egyenlet?


3 = 5 + 2

3 = 5 - 2

2018. jún. 7. 23:35
 2/11 anonim ***** válasza:
0%

(x * 3) + 12 = ((x * 4) - 3) + 2


(x * 3) + 10 = (x * 4) - 3


(x * 3) + 13 = (x * 4)


x + 13 = x * 2


x = 13


Ellenőrzés


(13 * 3) + 12 = ((13 * 4) - 3) + 2


51 = 51


Helyes a megoldásod.

2018. jún. 8. 04:35
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

#4, mert szerinted az 51 az " Ekkor KETTŐVEL KISEBB számot kaptam", mint 49? :D

Nem az egyenletet kell nézni, hanem a feladatot (ha az egyenlet rosszul lett felállítva, mint jelen esetben).

2018. jún. 8. 07:50
 4/11 anonim válasza:
Most Te.
2018. jún. 8. 08:02
 5/11 anonim ***** válasza:
A (3x+12) a kettővel kisebb szám, mint a (4x-3) a szöveg alapján, tehát a (+2)-t rosz oldalra raktad.
2018. jún. 8. 14:29
 6/11 A kérdező kommentje:
A kérdés felrakása után kb 20 percen belül rájöttem, hogy én vagyok a hülye. Azért köszönöm a válaszokat! :)
2018. jún. 10. 15:37
 7/11 A kérdező kommentje:

Mellesleg meg nem házi feladat, kedves nem tudom hányadik válaszoló...

Bárki lehet annyira fáradt, megviselt, hogy esetleg tanult ember módjára is benézzen egy feladatot. Nem hallottatok még olyan tanárról, aki valamit elront, és észre sem veszi? Benéztem, és ennyi, szerintem mindenkivel megesett már, hogy egy teljesen triviális dolgot benézzen, nem kell egyből rosszindulatoskodni.

2018. jún. 10. 15:39
 8/11 anonim ***** válasza:

Ha nem házi feladat, akkor is ott a helye.

Vagy szerinted tudósok vitatkoznak rajta? Nem elég hozzá a tanár? Dehogynem.

2018. jún. 10. 16:40
 9/11 anonim ***** válasza:

Azért gondolom, hogy a házi feladatok helye a házi feladat kategóriában van, mert egyrészt VAN nekik egy külön kategória. Az nyilván azért van, hogy az ilyen kérdések oda kerüljenek.

Másrészt azért is, mert ezek NEM tudományos problémák. Nem szükséges a megoldáshoz az, hogy tudósok gondolkozzanak rajta - mivel ezeket már megoldották, és ott vannak a tankönyvekben.

A tudomány fórumon tudományos problémákat szeretnék látni, és nem pedig valamikor már réges-régen megoldott feladatokat.

A házi feladatok csak foglalják ott a helyet, és zavarják azt, hogy normálisan átlássuk a tudományos kérdéseket.

Főleg akkor, ha ráadásul sokkal többen vannak.

2018. jún. 24. 23:40
 10/11 A kérdező kommentje:

Értem, s részben igaza is van, ezt nem vitatom...

Az üzenetben küldött kérdésemre akkor nem tudja a választ, mert akkor kiteszem a megfelelő szekcióban.... :)

2018. jún. 25. 23:14
1 2