Ha 2x - y = y - 3, akkor 2x = 3?

Hogyan lehetne bebizonyítani?
2018. júl. 11. 23:37
 1/4 anonim ***** válasza:
0%

3-y=y-3

6=2y

3=y


???

2018. júl. 11. 23:43
 2/4 anonim ***** válasza:
38%
Jó ezt elbsztam bocsánat, hülye vagyok inkább alszom :(
2018. júl. 11. 23:54
 3/4 anonim ***** válasza:
90%

Ez egy kétismeretlenes egyenlet, de ennyiből legfeljebb annyit tudsz megfejteni, hogy x hogyan aránylik az y-hoz (vagy fordítva), tehát x és y ismeretlenek milyen függelemben állnak egymással. Magyarán ennyiből csak annyit tudsz meghatározni, x hány y-nal egyenlő, vagy fordítva.


Ahhoz, hogy a konstans értékét is meg tudd határozni x-nek (és ezzel együtt az y-nak is), ahhoz kellene még egy egyenlet, amely rendszert képez az általad a kérdésben felírt egyenlettel, így lesz belőle kétismeretlenes egyenletrendszer.


De lássuk a megoldást:

2x-y = y-3 /+3

2x-y+3 = y /+y

2x+3 = 2y /:2

x+1,5 = y


Vagyis y mindig egyenlő lesz x+1,5-del, tehát ha y= 3, akkor x=4,5, ha y=8,5 akkor x=10-zel. De azt nem tudod megállapítani, hogy x önmagában mennyi, vagy y önmagában mennyi. Ehhez szükség lenne az egyenletrendszer hiányzó egyenletére, amely hiányzik ahhoz, hogy kétismeretlenes egyenletrendszerről lehessen beszélni.

2018. júl. 11. 23:55
 4/4 anonim ***** válasza:
57%
#2 Semmi gond :) Néha én is belekavarodok még egy egyszerű képletbe vagy függvénybe is, rég volt már matekóra :D Viszont ez a kétismeretlenes téma időről-időre felvetődik, maximum 2-3 havonta valaki kiír egy ehhez hasonló kérdést, ilyenkor jól esik feleleveníteni a rég tanultakat. Legutóbbi alkalomnál én zavarodtam bele egy ilyenbe, akkor jól utánanéztem, azóta meg még elég élénkek az emlékek :)
2018. júl. 11. 23:59