Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Valaki segít nekem 3 informati...

Valaki segít nekem 3 informatika tételben?

Figyelt kérdés

-Az operációs rendszer könyvtár- és állománykezelő műveletei(a lemezek logikai felépítése, fastruktúra, műveletek)

(ez az lenne, hogy másolás, beillesztés, meg hogy a mappá fa-szerűen vannak elrendezve?)


-A számítógépes hálózatok főbb szolgáltatásai(egyenrangú és nem egyenrangú hálózatok, főbb hálózati szolgáltatások)


-Az operációs rendszerek szervízprogramjai(partícionálás, formázás, lemeztöredezettség-mentesítés, feladat kezelés)


Google-ba, könyverbe, mindenhol próbáltam keresni, de semmi értelmeset nem találtam.


2010. jún. 19. 15:11
 1/4 anonim ***** válasza:
Tudok küldeni egy tömöritett példányban csupa szóbeli tételt,ha leirod az e-mailed.Info tanár állitotta össze,én ebből érettségiztem tavaly.
2010. jún. 19. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Nekem is onfótanárom állította össze, de az infó órákon semmit, de szó szerint semmit nem tanultunk, 2. tanévben mindenki 5ösre lett lezárva, mert egész évben egy jegyünk SEM volt!


Emailcímet elküldtem privátban, előre is köszönöm!

2010. jún. 19. 15:56
 3/4 anonim ***** válasza:

Az operációs rendszer könyvtár- és állománykezelő műveletei(a lemezek logikai felépítése, fastruktúra, műveletek)


igen annyi. Erre én konkrétan nem tanultam. Odaültetnek majd a gép elé, és másolgatsz, törölgetsz, áthelyezel, ezek ilyen instant 5-ös tételek.



-A számítógépes hálózatok főbb szolgáltatásai(egyenrangú és nem egyenrangú hálózatok, főbb hálózati szolgáltatások)



9. Témakör: Bemeneti eszközök, hálózatok

— Egér, billentyűzet, szkenner

— Számítógép-hálózat fogalma, elemei, előnyei

— Csoportosítsa a számítógép-hálózatokat

— Gyakorlati feladat

Bemeneti egységek – Billentyűzet

Bemeneti egységeknek nevezzük azokat a perifériákat, amelyek kizárólag a számítógépbe történő adatbevitelt biztosítják. Az információ a külvilág felől a számítógép központi egysége felé áramlik. A legjellemzőbb bemeneti periféria a billentyűzet (keyboard). E nélkül nehezen képzelhető el a számítógép használata. A billentyűzet (klaviatúra, tasztatúra, keyboard) numerikus és alfanumerikus információ bevitelére szolgáló eszköz, amely a lenyomott gombhoz rendelt kódot sorosan továbbítja a számítógép központi egysége felé.

Típusait a billentyűk száma és azok nyelv szerinti kiosztása alapján szokás megkülönböztetni.

A szabványos angol billentyűzet 101, míg a magyar 102 vagy 105 gombos, de tetszés szerint válogathatunk számtalan további billentyűzettípus közül is.

A billentyűzetek manapság leggyakrabban 105 nyomógombot, három LED-et és esetenként néhány - a számítógép üzemmódját befolyásoló - egyéb kezelőszervet tartalmaznak. A nyomógombok jelentős része az alfanumerikus mezőben található, amely a hagyományos írógépekkel megegyező elrendezésű. A számjegyek és a matematikai műveletek nyomógombjai a numerikus mezőben külön is megtalálhatók, amely a számológépek elrendezését követi. A gombok harmadik jelentős csoportja a vezérlőmezőben található (kurzormozgató billentyűk, End, Insert, stb.). Az első sorban helyezkednek el a funkciógombok, amelyeknek a feladata alkalmazástól függően változik (például a Windows-ban: F1 – súgó, F3 – keresés, stb.). Három billentyű kétállású (Caps Lock, Num Lock és Scroll Lock), amelyeknek be- illetve kikapcsolt állapotát az azonos feliratú LED-ek jelzik. Ugyancsak három kódmódosító gombot tartalmaz a billentyűzet (Shift, Ctrl és Alt), amelyek csak más gombokkal együtt megnyomva hatásosak. Egyes billentyűzetek további gombokat is tartalmazhatnak (például a számítógép kikapcsolása, átkapcsolás készenléti üzemmódra, stb.).

Bemeneti egységek - Egér

Az egér (mouse) a grafikus operációs rendszerek megjelenésével vált nélkülözhetetlen perifériává. Használata nagyban megkönnyíti a számítógéppel végzett munkánkat.

Az egér (mouse) kézhez illeszkedő burkolatban elhelyezett, 1, 2 vagy 3 nyomógombbal ellátott grafikus információ bevitelére szolgáló eszköz, amely a relatív elmozdulásnak és a nyomógombok (felengedett vagy lenyomott) állapotának megfelelő kódot sorosan továbbítja a számítógép központi egysége felé.

Az egér mozgatásával egy mutatót irányíthatunk a képernyőn, és különféle műveleteket végezhetünk el az ott található objektumokon.

Csoportosítás:

1. Működési elv szerint

• Mechanikus, ezen belül elektromechanikus, illetve optomechanikus

• Optikai

2. A számítógéphez való csatlakozás módja szerint

• Soros (COM1, COM2 stb.) porton keresztül

• PS/2 porton keresztül

• USB porton keresztül

3. Pontosság szerint

Az egerek pontosságát DPI (Dot Per Inch) mértékegységgel mérjük. Minél nagyobb ez az érték, annál pontosabb az egér.

Bemeneti egységek - Hanyattegér

A hanyattegér (trackball) a hagyományos mechanikus egér megfordításával jött létre. A kézzel forgatható golyó mellett kaptak helyet az egér gombjai. Gyakran használják hordozható számítógépeknél beépített mutatóeszközként is.

A track-ball (hanyatt-egér) működése az optomechanikus egérhez hasonló. Nevét onnan kapta, hogy a kurzor mozgatása a képernyőn nem úgy történik, hogy az egeret mozgatjuk az asztalon, hanem úgy, hogy egy felfordított egérben levő golyót forgatjuk. Hordozható mikroszámítógépekben használatos, ugyanis használatához nincs szükség egy megadott nagyságú síkfelületre, másrészt a billentyűzetbe építhető vagy hozzárögzíthető. Előnye az egérrel szemben, hogy nem kell mozgatni, ezért kisebb helyigényű.

Bemeneti egységek - Szkenner

A lapolvasó (scanner) segítségével nyomtatott szöveget, fotókat vagy rajzokat vihetünk be a számítógépbe. Bár megkülönböztethetünk fekete-fehér és színes szkennereket, ma már csak az utóbbi típusok kaphatók a piacon. E kettőt szinte csak képfelbontási képességük különbözteti meg egymástól.

A szkennereknek létezik kézi és asztali változata is. Utóbbi általában A4 vagy A3 méretű oldalak, míg kézi változata kisebb területek beolvasására használható. A szkenner a papíron lévő megvilágított képet képpontonként a szín és a fényerősség szerint binárisan kódolja, amit a kezelőprogramja segítségével fájlként menthetünk a háttértárra. Megválasztható a képfájl formátuma.

A szkenner a papíron lévő információkat minden esetben kép formátumban továbbítja a számítógépnek. Ha a szkennert nyomtatott szövegek beolvasására kívánjuk használni, a szöveg értelmezéséhez speciális optikai karakterfelismerő, ún. OCR program (pl.:Recognita) szükséges. A karakterfelismerő program a karakterek alakjának felismerésével a képet szöveges dokumentummá alakítja. Az átalakítás általában nem tökéletes, de könnyen javítható. A felbontást itt is dpi-ben szokás megadni (100-1200 dpi). A színmélység megadja, hogy hány színösszetevőt és hány bittel tárolunk, amelyből kiszámolható a lehetséges színek száma.

Bemeneti egységek - Érintőpad

Az érintőpad (touchpad) elsősorban a hordozható számítógépeken elterjedt, az egeret helyettesítő eszköz. A hanyattegérrel szemben nem tartalmaz mozgó alkatrészeket. Ujjunkat a pad felületén a megfelelő irányba húzva mozgathatjuk az egérmutatót.

Vonalkódleolvasó

Speciális szkenner, a vonalkód fekete és fehér sávjainak leolvasására. Alapelve: egy lézersugárral megvilágítva a vonalkódot, a visszavert fényt érzékeli és értékeli ki az elektronika. Egyszerű változata ceruza formájú. Alkalmazása: kereskedelem.

Számítógép - hálózat

Számítógépes hálózatok: Számítógépes hálózatról akkor beszélünk, ha több különálló gépet összekötünk úgy, hogy azok képesek legyenek egymással kommunikálni.

Egy klasszikus hálózat legalább egy központi számítógépből, azaz szerverből, és a hozzá kapcsolódó munkaállomásokból áll. A szerver funkciója a hálózaton lévő számítógépek kiszolgálása. Ez magába foglalhatja az adatok központi tárolását egyéni vagy közös felhasználás céljából, továbbá különféle szolgáltatások nyújtását a hálózati felhasználók számára.

A számítógépes hálózatra csatlakoztatott minden számítógépet – a szerverek kivételével – munkaállomásnak nevezünk. A munkaállomás lehet a hagyományos értelemben vett személyi számítógép vagy az úgynevezett terminál.

Hálózat előnyei:

 Közös erőforrás-használat (nyomtatók, fájlok)

 Osztott háttértár használat

 Gyors adatátvitel

 Levelek, üzenetek küldése.

 Nagy számítógépek távoli elérése.

 Adatállományok, programok nagy távolságú átvitele.

 Nagyobb teljesítmény

 Többfelhasználós adatbázis használat

Hátrányok:

 A központi gép(ek) (szerverek) üzemzavara a munkaállomásokat is megbéníthatja

 Közös erőforrások kiesése egyszerre több munkahelyet érint

 Ipari kémkedéssel és szándékos károkozással kapcsolatos problémák

 Vírusvédelmi problémák

A hálózat elemei: A hálózatok összetevői három csoportba sorolhatók:

1. hardverelemek

2. szoftverelemek

3. szabályok (protokollok) gyűjteménye

Ezek együttesen teszik lehetővé a rendszer működését.

Hardverelemek

 szerver

 kliens gépek: (munkaállomások)

 hálózati adapterkártyák: lehetővé teszi a számítógép csatlakoztatását vezetékes hálózatokhoz

 modemek (analóg, ISDN, ADSL): csatlakoztatásával a telefonvonalunkat használhatjuk a kommunikációhoz

 HUB: elosztók

 bridge(híd), két (akár eltérő típusú) hálózat összekötésére szolgáló eszköz.

 repeater: jelismétlők, segítségükkel nagyobb hálózatokat lehet létrehozni.

 router: forgalomirányítók,

 gateway: egymástól teljesen különböző hálózatok összekapcsolására használt rugalmas hálózati elem.

 Switch (kapcsoló), a HUB-hoz hasonló feladatot lát el.

Szoftverelemek

A szoftverelemek a programok, amelyeket használunk. A hálózat nyújtotta lehetőségekhez való hozzáférésünket felhasználói szinten az operációs rendszer felügyelete alatt futó segédprogramok teszik lehetővé.

Szabályok (protokollok) gyűjteménye

A kommunikáció egységes szabályokkal leírt módja teszi lehetővé, hogy világméretű hálózat működhessen. A hálózati protokollok feladata, hogy a számítógépek közt (a fizikai eszközök, például hálózati kártya, modem, stb. segítségével) az adatokat elküldje, ill. az adatok átvitelét ellenőrizze. Az internet a TCP/IP protokoll családra épül.

A hálózatokat kiterjedésük alapján a következő csoportokba soroljuk (földrajzi elhelyezkedés):

• Helyi hálózatok, más néven LAN (Local Area Network)

• Városi hálózatok, vagy MAN (Metropolitan Area Network)

• Kiterjedt hálózatok, vagy WAN (Wide Area Network)

Csoportosítás a hálózatok topológiája szerint

A számítógépek fizikai összekötésének rendszerét hálózati topológiának nevezzük. LAN hálózatok kiépítésekor többféle kábelezési mód közül választhatunk. A két legelterjedtebb a sín- és a topológia.

Síntopológia - a számítógépek összekötése sorosan, egyetlen kábel segítségével történik. A rendszer a karácsonyfaizzókhoz hasonlóan működik, kábelszakadáskor az egész hálózat működésképtelenné válik. A két végét megfelelő hardver elemmel le kell zárni. Az Előnye az alacsony előállítási költség, de a sín meghibásodása az egész rendszert megbízhatatlanná teszi.

Csillagtopológia - a hálózatban minden számítógép külön kábellel csatlakozik a kiszolgáló géphez. Ez a hálózati rendszer a síntopológiánál jóval üzembiztosabb, bár drágább megoldás. Egy esetleges kábelszakadás csak egyetlen gép leállását vonja maga után. Hátránya, hogy az előállítási költsége viszonylag magas, bővítése nehézkes, és a hálózat a kapcsoló központ meghibásodása esetén használhatatlan. A csillag elrendezés esetén a hálózatba kapcsolt gépek egyazon csomópontra csatlakoznak.

Gyűrűtopológia a síntopológiához hasonló módon működik, de a kábel megszakítás nélküli körbe van kötve. Nincs gerincvezeték, mint a sín topológiánál, mert az állomások megszakítják a kábelt. Az egyes kábelszakaszok terhelése kiegyenlített, de az adatok továbbítása lassú, mert az adó és a vevő között az adatok valamennyi állomáson áthaladnak. Ha az adatok a gyűrűben csak egy irányban haladhatnak (ez a gyakoribb), akkor egy állomás meghibásodása az egész hálózatot használhatatlanná teheti.

Fa topológia - nem más, mint a csillag- és a síntopológiák kombinációja. A szerver általában több közvetítő számítógéppel áll közvetlen kapcsolatban, a kliensek pedig ezekhez a közvetítő gépekhez kapcsolódnak. Így a kliensek a közvetítő gépeken keresztül kommunikálnak a szerverrel és egymással.

Hálós topológia – minden számítógép egyenrangú kapcsolódással egyszerre több számítógéphez is csatlakozik. Az adatforgalom ezért nem csupán egy meghatározott útvonalon történik, hanem az éppen szabad vagy gyorsabb továbbítási irányba. Ez az Internet világhálózatának jellemző topológiája. a minden gép minden géppel össze van kötve, teljes hálózatról beszélünk.

Csoportosítás az átviteli közeg szerint

— Fémvezeték

— Fényvezető kábel

— Éter



Akkor az utsó


Az operációs rendszerek szervízprogramjai(partícionálás, formázás, lemeztöredezettség-mentesítés, feladat kezelés)


Ehhez most így nem találtam semmit, hozzászólni tunnék


Lemeztöredezettségmentesítés: Ezt úgy képzeld el, hogy a merevlemezre ha mentesz egy fájlt, akkor ugye kör-körösen írja rá, és ha törölsz akkor a kitörli annak a fájlnak a nevét egy táblázatból (ezt nem árt ha tudod, FAT FAT32 NTFS)

FAT: ez dosnál volt jellemző, 2gigabájt adatot tud kezelni.

FAT32: Ez a windowsal jött be, a FAT továbbfejlesztése, ami már képes volt 40 giga körül kezelni adatokat

NTFS (New Technology File System): Hiearchikusan is tudod a gépet kezelni (pl.: felhasználó, rendszergazda.). Ha törölsz egy fájlt, egy táblázatból kitörlődik a fájl neve, de a merevelemezen ugyanúgy rajta marad, és ha rámásolsz valamit, szimplán felülírja. Az olvasó fej könnyebben megtalál adatokat ha azok szépen rendezve körkörösen egymás után vannak. Ezért kell töredezettség mentesíteni, lényegében olyankor az adatokat egybe írja.



ennyit tudtam segíteni, ha valaki máshogy tudja, leírhatja, engem is érdekel

2010. jún. 19. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
utolsó vagyok. Kíváncsi vagyok neked milyen lett :) én elértem valószínűleg a 30/30 pontot, a tanár kötekedett, de nem tudott überelni. 82% végeredményben
2010. jún. 21. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!