Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Mekkora felhajtóerő hat egy...

Mekkora felhajtóerő hat egy 0,2 dm^3 térfogatú vasgolyóra, ha vízbe merítjük? A víz sűrűsége 1 kg/dm^3?

Figyelt kérdés
2018. aug. 4. 16:48
 1/8 bollocks ***** válasza:
2N
2018. aug. 4. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Archimedes-törvényét alkalmazva a vasgolyó által kiszorított víz súlyát kell meghatározni.


Ha a bemerülése teljes a gömbnek, akkor a felhajtóerő értelemszerűen


F=ro*g*V.


Behelyettesítve:


F=1kg/dm^3*9,81 m/s^2*0,2dm^3.


F=1,962 N.


Ha a g=10m/s^2 közelítést használjuk fel, akkor F=2N adódik.

2018. aug. 5. 05:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Így közelítve is megoldás:

Archimedes szerint annyit veszt súlyából a vízbe mártott test, amennyi az általa kiszorított víz súlya.

1dm3 az 1kg víz. Vagyis 0,2dm3 az éppen egy ötöd része ennek, azaz 0,2kg súlyt érzünk, Ez (g-t kerekítve 10-re) éppen 2N erőt jelent (F=m*g).



Mivel a nyomó erő F=m*g

2018. aug. 11. 04:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
0%

#3-as, te mi a fenének másolod le az én válaszom?!

Azt hiszed hogy újat mondasz. Eltelt már 6 nap, és most válaszolsz, nevetséges...

2018. aug. 11. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

>#3-as, te mi a fenének másolod le az én válaszom?!


#4-es. Nem másoltam le, tanulj meg figyelmesebben olvasni. Leírtam, hogy én milyen logika szerint közelíteném. Nekem ez a magyarázat szimpatikusabb, mint egy száraz képlettel levezetve. Gondoltam lesz akinek a te, lesz más, akinek meg az én levezetésem érthetőbb.


>Azt hiszed hogy újat mondasz.


Nem - és igen. Nem, mert a törvény ugyanaz. És igen, mert a magyarázat eltérő.


>Eltelt már 6 nap, és most válaszolsz, nevetséges...


:))) Értem már, kisebbrendűségi komplexusod van. Rendben, Te vagy a befutó, ügyesen leírtad, simisimibuksika. Én meg csak leírtam más szavakkal, 6 nappal utánad.


Szerintem fennhéjázó stílusod, figyelmetlenséged ami nevetséges - vegyél vissza egy kicsit, még ha meleged van, akkor is..


A 6 napról meg annyit, hogy tegnap kaptam meg a hírlevelet, arra akkor válaszoltam. Dátumot nem lestem. Nem mindenki van, akinek kisebb dolga is nagyobb annál, hogy a gyk-t online lapozgassa. Amikor kapom a levelet és elolvasom a kérdést, nyilván akkor felelek. Ha nem tetszik, akkor íratkozz fel a sajtkukac.kerdesek.hu-ra, ott találsz néhány ementálit, amit válasz nélkül, szabadon furkálhatsz.

2018. aug. 12. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

"És igen, mert a magyarázat eltérő."


Ezenkívül még pongyola is. Manapság, amikor már jól elkülöníthető definíció szerint a tömeg és a súly fogalma, ill. a mértékegységek tisztázottak,

meggondolatlanság olyat mondani, hogy

"azaz 0,2kg súlyt érzünk".


Másrészt jó lenne, ha a tömeget sem kevernéd a térfogattal, mert az

"1dm3 az 1kg víz" kijelentés egyértelműen erre utal. Sajnos a válaszodban pedig a sűrűségre semmilyen formában nem utalsz.



Az már persze csak mellékes, hogy a "nyomó erő" helyesen nyomóerő.

2018. aug. 12. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

No, ezek szerint másodjára átfutva már mégsem a Te megoldásod másoltam? Alakul ez. Még egy nekirugaszkodás és tovább tisztul az a kép...


Segítek a helyes értelmezésben, csak Neked:


*Archimedes szerint annyit veszt súlyából a vízbe mártott *test, amennyi az általa kiszorított víz súlya.


=Ezzel leírtam, hogy amennyi a vasgolyód térfogata, épp annyi vizet szorít ki. Amennyi tehát ez a vízmennyiség, annyival kell majd számolni.


*1dm3 az 1kg víz. Vagyis 0,2dm3 az éppen egy ötöd része

*ennek, azaz 0,2kg súlyt érzünk, Ez (g-t kerekítve 10-re) *éppen 2N erőt jelent (F=m*g).


=Egy 10cm*10cm*10cm-es kocka az épp egy literes. Egy liter víz meg épp 1kg tömegű. Vagyis ezzel elmondtam a víz fajsúlyát is, amit hiányolni véltél. (Mielőtt belekötsz, hogy Te sűrűséget hiányoltál, arra meg itt a részletes válasz, hogy ne kelljen annyit gépelni:

[link] )


Utána jött az aránypár fejben, amire azt mondtam, hogy éppen 1/5-e az 1köbdecinek, vagyis az egy kiló víznek is az ötöde. Ez 0,2kg. Így ennek súlya a korábban megismert képlet (amit oda is biggyesztettem) szerint 2N.


Szerintem tökéletes megoldás ez is, de más logikával jutva el a célig. Felhasználtam, hogy a víz egy köbdecis térfogata közelítőleg egységnyi tömegű, ami kissé leegyszerűsíti a dolgot - gyakorlatilag a legtöbb hasonló feladat véges törtekkel van megalkotva, így fejben ezzel az aránypáros megközelítéssel pillanatok alatt számolható.

---

Barátom én értem, hogy egysíkúan gondolkodsz. Azt is értem, hogy a tananyag szemszögéből helyes választ adtál.

Azt is, hogy szeretnél az élő fába is belekötni, mert olyan kedved van. Családi gondok, párkapcsolati válság, hőség, stb...

De Te meg azt fogd fel, hogy más ember egy feladatra esetleg többféle levezetést is képes adni. Ezzel nem téged akar hátrányba hozni, vagy lealázni, hanem esetleg nézőpontot szeretne tágítani, kicsit megszerettetni az adott tárgyat azokkal is, akiknek az egyik magyarázat száraznak tűnik. Ha pedig ez előfordul, akkor legközelebb ne háborogj, hanem figyelj jobban és nyugodj bele - más is lehet része az egésznek. Részemről a téma lezárva.

2018. aug. 13. 06:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

"No, ezek szerint másodjára átfutva már mégsem a Te megoldásod másoltam?"


Látom, szereted csűrni-csavarni a dolgokat, de ez nem vezet sehova. Valójában amit csináltál, lemásoltad a válaszom, de úgy adtad közre, hogy lényegi dolgokat kiszedtél belőle.

Ez arra tud emlékeztetni, amikor egy óvodás 20 fős csoportban mindenki egymás mellé áll, és zsinórszerűen egymás fülébe súgnak egy-egy mondatot. A bemenő információ, mire a sor végére ér, megcsonkul.


"Ezzel leírtam, hogy amennyi a vasgolyód térfogata, épp annyi vizet szorít ki. Amennyi tehát ez a vízmennyiség, annyival kell majd számolni."


Ez eddig látod jó. A baj, hogy továbbra is azt írod, hogy

"*1dm3 az 1kg víz".


A dm3 és a kg két más fizikai mennyiséghez tartozó mértékegység.

Helyesen úgy kell mondani hogy:

1dm3 térfogatú víz tömege 1kg.

Mert ha nem, akkor jövő héten azzal jön a kérdező, hogy a térfogatot hogyan lehet átváltani tömegbe.

És akkor arra majd jönnek a kioktató válaszok. Holott épp ezen az oldalon tanulta...


És megint:


"*ennek, azaz 0,2kg súlyt érzünk"


Fogd már fel, hogy a súly mértékegysége nem kg, hanem Newton.


"Ezzel nem téged akar hátrányba hozni, vagy lealázni, hanem esetleg nézőpontot szeretne tágítani, kicsit megszerettetni az adott tárgyat azokkal is, akiknek az egyik magyarázat száraznak tűnik."


Itt nincs szó semmilyen nézőpont tágításról, csak annak leszűkítéséről, mert a válaszod a lényegi pontokat nélkülözi, és így az általánosságot megszorítja.


Mellesleg kíváncsi lennék, hogy az arányaiddal mire mennél egy olyan feladatnál, amikor higanyba teszik ugyanezt a vasgolyót, és meg kéne határozni, hogy milyen vastag vízréteget kell a higanyra önteni ahhoz, hogy a golyó felső pontja épp érintse a vízfelszint.


Ennél már gondolom megáll a tudományod, meg az arányosságod.

2018. aug. 13. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!