Tegan17 kérdése:

Mekkora lesz a mozgási energiája?


Elakadtam ezzel a feladattal. Tudnátok segíteni?

Egy hegyoldalon a völgy felé vízszintesen elhajítunk 10 m/s sebességgel egy 100 g tömegű kavicsot. Mekkora lesz a mozgási energiája 2 másodperc múlva?



2018. aug. 16. 00:42
 1/10 anonim ***** válasza:
18%
Ha szabadon esik, akkor a vízszintes sebessége marad 10 m/s, a függőleges pedig 2 * 10 m/s = 20 m/s lesz. Van tehát egy derékszögű háromszöged, melynek az egyik befogója 10, a másik 20. Számold ki az átfogót! Ez lesz a sebességének a nagysága. Innen már könnyű.
2018. aug. 16. 01:03
 2/10 anonim ***** válasza:
50%
*2x10 m/s^2 = 20 m/s. Amennyiben 10 m/s^2-es gravitációs allandoval számolhatunk.
2018. aug. 16. 07:47
 3/10 A kérdező kommentje:
Köszi :))
2018. aug. 16. 08:23
 4/10 anonim ***** válasza:
17%

Másik lehetőség, ha kiszámítjuk a helyzeti energia csökkenését: Eh=m*g*(g*t^2/2)=(1/2)*m*g^2*t^2.


És a kezdeti energia: E1=(1/2)*m*v^2.


A két energiát össze kell adni:


E2=Eh+E1.


Persze a munkatételből is u.ez jönne ki.

2018. aug. 16. 12:56
 5/10 anonim ***** válasza:
0%

Kedves Achillesz!


Ne keverjük a szabadesést a hajításokkal!

A szabadesés kezdősebessége 0, tehát egyszerűen elengedjük a testet, hogy "magától" essen. Persze, valójában a Föld gravitációs erejétől fog esni.


A kérdésre a válasz:

Munkatétellel:

E-Eo = mgh, vagyis E=Eo+mgh=7J

ahol E a mozgási energia 2 s után, Eo pedig kezdetben.

Ugyanis:

Eo = 1/2 m vo*vo=1/2*0,1*10*10 = 5J

m =0,1 kg

g=10 m/s^2 közelítőleg

h=1/2g*t^2=1/2*10*2^2=20m, mert a kezdősebességnek 0 a függőleges komponense,

tehát mgh = 0,1*10*20 = 2J

2018. aug. 16. 14:35
 6/10 anonim ***** válasza:
0%

Bocsánat, számolási hibát vétettem, úgyhogy javítanám:

mgh=0,1*10*20=20J

úgyhogy E=25J

2018. aug. 16. 14:42
 7/10 anonim ***** válasza:
75%

#4 vagyok. Utolsó, te nem értem, mit kötekedsz. Ha a függőleges komponenseket tekintjük, akkor vizszintes hajítás révén zérus kezdősebességgel történő szabadesésről beszélhetünk.


Mellesleg az energiaalapú számításaid az én válaszom lemásolása.

Mit akarsz tulajdonképpen mondani? Nem értem.

2018. aug. 16. 16:48
 8/10 dq ***** válasza:
17%

#5:

A "szabadon esik"-et használják így is (sőt!).


#6:

Gondolom ezt akarta írni, amit írt, hogy a hajítás nem szabadesés, ami tkp igaz:

[link] (bár meg kéne nézni, hogy melyik tankönyv hogyan definiálja). Mondjuk az #1-hez ez nem kapcsolódik sehogy.

2018. aug. 16. 17:01
 9/10 anonim ***** válasza:
70%

Szerencsére mozgási energiáról van szó, így még vektorokat se kell rajzolgatnod. Egyszerűen hozzáadódik a mozgási energiához, az a mozgási energia, amit a szabadesése révén szerzett.

Amúgy annak a válaszolónak, aki azt mondta nem esik szabadon, ajánlom a feladat végigszámolását egy v = 10 m/s sebességgel a testtel megegyező irányba mozgó koordinátarendszerben!

2018. aug. 16. 19:51
 10/10 anonim ***** válasza:
0%

A vízszintes hajítás valóban összetehető egy szabadesésből és egy rá merőleges egyenes vonalú egyenletes mozgásból.

Azonban a szabadesés kezdősebessége 0. Egész pontosan: nullvektor.

A feladat egy vízszintes hajításról szólt.

Persze, ezt a mozgást szemlélhettem volna egy más vonatkoztatási rendszerből is, nem csak a Földön.


Kedves Achillesz!

Nekem nincs szükségem arra, hogy bárkiről másoljak egy ilyen feladat megoldást. Bármilyen szögű hajítás, illetve szabadesés esetén is meg tudom oldani - és nem csak munkatétellel és nem csak akkor ha a Földön vagyunk.

2018. aug. 17. 05:06