Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Milyen megengedő összetett...

Parazska001 kérdése:

Milyen megengedő összetett mondatokat ismertek?

Figyelt kérdés

Valójában házi feladat lenne ilyeneket gyűjtenem és elemeznem. A mondatok gyűjtésével sikeresen megbírkóztam, de az elemzésük már nehezebb feladat volt: A konkrét probléma az lenne, hogy a mondatokban csakis a kötőszót találtam meg, utalószót viszont sehol se láttam. Lehet az lenne a legegyszerűbb, ha leírnám azt a 3 mondatot, amit eddig gyűjtöttem:


1.) Megtette, bár nehezére esett elmondania az igazságot.


2.) Minden idejét a tanulásnak szentelte, bár a vizsga teljesítéséhez több tudásra lett volna szüksége.


3.) Tegnap éjjel alig 6 órát aludt, ámbár reggelre tele volt energiával.


Őszintén szólva azt se tudom, hogy ezek a mondatok megengedő összetett mondatok-e egyáltalán. Ha valaki esetleg ebben jártas, a válaszát szívesen fogadom :)



2018. szept. 19. 14:23
 1/1 anonim válasza:
Igen, ezek alárendelő összetett mondatok, azon belül sajátos jelentéstartalmú mondatok és még megengedők is. Szóval a gyűjtés sikeres volt. A kötőszó árulkodik erről. Az állítmány a mondat első felében is van meg a másodikban is, ahol a "bár" van, azaz alárendelt mondatrész, és azt ugyanúgy tudod elemezni, mint egy sima mondatot. Anno, jó régen, mi még annyival elintéztük, hogy ez alárendelt és nem foglalkoztunk vele. Nem tudom most mi az álláspont, ha elemezni kell vedd külön a két mondatrészt és külön keress az alárendeltben is állítmányt, stb.
2018. szept. 22. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!