-997π/4 -et hogyan tudom leegyszerűsíteni? Azt tudom, hogy -3π/4 -nek kellene kijönnie, de nem értem magát a folyamatot.


2018. szept. 21. 19:02
 1/7 anonim ***** válasza:
40%

Sehogy nem tudod leegyszerüsíteni, π az egy szám, 3,1415, azt ha megszorzod -997-el majd elosztod 4-el akkor még mindig egy szám marad....


Akkor tudnál egyszerűsíteni, ha sinus vagy cosinus vagy tg vagy akármilyen fügvény belsejében lenne az a kifejezés.

2018. szept. 21. 19:19
 2/7 anonim ***** válasza:
34%

Általánosságban -997/4 π nem egyenlő -3/4 π-vel. Bizonyos esetekben - például periodikus függvényeknél - mondhatjuk azt hogy "mindegy hogy melyik periódusban vizsgálódunk", így például sin(3/4) = sin(3/4 + 2π), mivel 2π egy periódus. Tehát 2π-vel bármikor növelhetjük vagy csökkenthetjük a "belső részt", a függvényérték minden esetben azonos lesz.

De jelen esetben más a helyzet. A "-997/4 π" -994/4 π-vel kisebb mint "-3/4 π", a -994/4 pedig nem egész szám (-248,5) így nem mondhatjuk azt hogy egy pár periódus eltéréssel pont ugyan azt az értéket veszi fel a függvény mindkét esetben. Magyarán csak ránézés alapján nem lehet leegyszerűsíteni. Tehát ha muszáj lenne leegyszerűsíteni a -997/4 π-t akkor azt úgy lenne a legegyszerűbb hogy meg kellene vizsgálni ezen az x ponton milyen értéket vesz fel a függvény. Szinusz esetében ez (számológéppel számolva) 0,7071. Ennek már gyanúsnak kell lennie, "√2/2-nek valami ilyesmi értéke van, nem?" Felszorozva 2-vel már 1,4142-t ír a gép, vagyis tényleg az. (Hogy meggyőződjünk róla érdemes kivonni ebből az értékből a √2-t és ha (közel) nullát ír a gép akkor tényleg √2/2 volt az.) Ezután a nevezetes szögértékek ismeretében már tudjuk, hogy √2/2-t a szinusz 45°-nál veszi fel, illetve 90°+45°=135°-nál is. Előbbi radiánban π/4, utóbbi pedig 4/3 π. Tehát szinusz esetében ez a kettő az egyszerűsített változata -997/4 π-nek. -3/4 π mint látszik nem az. Ettől függetlenül egy másik függvénynél (mondjuk koszinusz) lehet hogy az. Ugyanezen az elven így már le tudod magad is ellenőrizni hogy az-e.

2018. szept. 21. 19:50
 3/7 anonim ***** válasza:
40%

A fentit felejtsd el, mert oltári nagy baromság. Ahhoz, hogy a trigonometrikus függvényben található értéket átalakítsuk egy, a [0;2π[ intervallumba eső számmá, nem kell tudni, hogy milyen értéket vesz fel abban a pontban.


Azt kell tudni (amit már fentebb leírtak), hogy a szinusz- és a koszinuszfüggvény 2π szerint periodikus, tehát ha a függvényben lévő számhoz hozzáadjuk vagy elvesszük 2π-t (illetve ennek egész számú többszörösét), akkor a függvényérték változatlan marad.


Amit biztosan el tudunk mondani a számról, hogy biztosan van olyan k egész szám, amelyre az adott szám a 0+k*2π és 2π+k*2π érték közé esik (előbbivel lehet egyenlő), tehát gyakorlatilag ezt az egyenlőtlenséget kell megoldanunk:


0+k*2π <= -997π/4 < 2π+k*2π


Érdemes észrevenni, hogy a jobb oldalon kiemelhető 2π, így 2π*(k+1) lesz:


k*2π <= -997π/4 < 2π*(k+1), itt osztunk 2π-vel:


k <= -997/8 < k+1, végezzük el az osztást:


k <= -124,625 < k+1


Ezt az egyenlőtlenséget a k=-125 teszi igazzá, tehát a keresett számhoz -125-ször lett hozzáadva a 2π (érdemes észrevenni, hogy ezt a számot a hányados egészre lekerekítésével is megkapjuk). Ha ezt a megadott számból elvesszük, akkor ezt kapjuk:


-997π/4 - (-125*2π) = ... = 3π/4, tehát -997π/4 = 3π/4 - 125*2π, így az igaz lesz, hogy sin(3π/4 - 125*2π) = sin(3π/4) és cos(3π/4 - 125*2π) = sin(3π/4). A -3π/4 maximum a koszinusz esetén jöhet ki, mivel cos(3π/4)=cos(-3π/4), lévén páros függvényről van szó.


Tehát maga az eljárás az, hogy az adott számot elosztjuk 2π-vel, majd a hányadost lekerekítjük egészre, majd az adott számból annyiszor vonjuk ki a 2π-t, amíg nem jutunk a 0 és 2π közé.


Ha tangensről vagy kotangensről van szó, akkor ott π szerint változik a történet, így ezt azt egyenlőtlenséget írhatjuk fel:


k*π <= -997π/4 < π*(k+1), rendezés után


k <= -249,25 < k+1, tehát a keresett k -250, tehát -250π értékét vonjuk ki:


-997π/4 - (-250π) = ... = 3π/4, vagyis -997π/4 = 3π/4 - 250π, így tg(-997π/4)=tg(3π/4 - 250π)=tg(3π/4), ugyanez kotangensre.

2018. szept. 21. 21:11
 4/7 anonim ***** válasza:
31%

# 3/3


-997π/4 != -3π/4-el, ha ennyit sem tudsz, nem kellene osztani az észt.


-997π/4 leegyszerűsítése a feladat, az hogy a kérdező retardált volt, s nem írta oda a függvényt az az ő baja.


Egy feladatot nem lehet úgy megoldani, hogy felírsz magadnak egy másikat, s azt oldod meg. Ott nem volt se tg, se sinus se semmi.


Ennyi erővel bizonygassad azt is, hogy 1 = 0 -val. Persze, lehetne olyan csoportelméleti dolgokat felírni ahol ez igaz, ugyanakkor általánosságban egy nagy bromság az egész.


-997π/4 az egy szám, kb. -783,.... azon nem értem mit akarsz te egyszerűsíteni.


Krvára irreducibilis a tört, és feladatkegoldásnak nem része az hogy átírod valami teljesen más dologra a kérdést.

2018. szept. 28. 15:36
 5/7 dq ***** válasza:
72%

#4:

Ez a közoktatás kategória, a kérdező gyakran nem tudja hogy mit akar tudni, vagy nem képes megfogalmazni. Természetesen nem az ő hibájuk, és természetesen segítünk nekik.


Tudom ajánlani az összes többi kategóriát.

2018. szept. 28. 15:51
 6/7 anonim ***** válasza:

"-997π/4 != -3π/4-el, ha ennyit sem tudsz, nem kellene osztani az észt."


Linkelnéd azt a részt, ahol én állítottam bármi hasonlót?


"-997π/4 leegyszerűsítése a feladat, az hogy a kérdező retardált volt, s nem írta oda a függvényt az az ő baja."


Csak nehogy a te bajod is legyen. Ilyen kirohanás mellett nehogy agyvérzést kapj nekem!


"Egy feladatot nem lehet úgy megoldani, hogy felírsz magadnak egy másikat, s azt oldod meg. Ott nem volt se tg, se sinus se semmi."


Ha már te nem vagy retardált, akkor talán meg is tudod nézni, hogy a kulcsszavak között megtalálható a trigonometria kifejezés, innentől nem kell nagy mentalistának lenni, hogy kitaláljuk, a "retardált" kérdező mit is szeretett volna kérdezni.


De, ha már ilyen rettentő okos vagy, akkor azt hogyhogy nem tudod, hogy a π értéke nem 3,1415?

2018. szept. 28. 18:29
 7/7 A kérdező kommentje:
A #3-as kérdezőnek köszönöm szépen, erre gondoltam, annak ellenére, hogy nagyon pontatlanul írtam le a kérdést. Nem vagyok nagy matekos, de szerintem ez az oldal arra való, hogy kérdezzünk. A másik illetőnek pedig üzenem, hogy ha te ennyire okos vagy akkor nem értem miért gyakorin töltöd az idődet és más embereket osztasz ki. Szebben is lehetne beszélni az embertársaiddal és nem egyből "retardáltozni", véleményem szerint nem én vagyok a retardált, azért mert pontatlanul írtam le egy kérdést. (A 2pí periódusú sinus fuggvényre gondoltam, hogyan hozom egyszerűbb alakra) Gondolom otthon megtanított édesanyád a jó magaviseletre, de ha nem akkor magadtól is megtanulhattad volna, hogy illik viselkedni, ha már ekkora "ész" vagy.
2018. szept. 30. 13:38