Hogy kell megoldani ezt a fizika feladatot?


A szöveg így szól:


Legyen egy teljesen sima felületű félgömb. A gömb sugara legyen r = 3 m. Helyezzünk a félgömb tetejére egy pontszerű m = 1 kg tömegű testet és hagyjuk lecsúszni a felületen. Számolja ki azt a magasságot, ahol a test a felülettől elválik!


Köszi előre.


2018. okt. 9. 17:30
 1/1 anonim ***** válasza:

Ez egy szép példa. Ugye azt kell vizsgálni, hogy a pontszerűnek tekintett test a gömbre épp mikor fog zérus nyomóerőt gyakorolni. Célszerű polárkoordinátában dolgozni. A függőleges irányhoz képesti szögpozíciót jelölje x.


Egy kiszemelt x szögpozíciónál a nehézségi erő irányát fölbontjuk a gömbfelületre merőleges normálkomponensre és tangenciális komponensre.

A normálkomponens Fn=m*g*cos(x). A fenti állásban ugye x=0, ezért Fn=m*g. Ha pedig az egyenlítőn van, akkor x=90 fok, így Fn=0.


Namost a mozgás során hat még a normálerővel ellentétes irányban a centrifugális erő, Fc=m*v^2/r.


Itt kell a v pályasebesség. Ehhez legkézenfekvőbb energia alapú egyenletet felírnunk. Egy x szögpozícióhoz

h=r*[1-cos(x)] magasságcsökkenés tartozik. Az ebből szerre tett mozgási energia m*g*h, és ennek (veszteségek hiányában) m*v^2/2-vel kell egyenlőnek lennie, azaz


2*g*h=v^2 és a fenti képlettel:


v^2=2*g*r*[1-cos(x)].


Na ezt kell beírni a centrifugális erő kifejezésében szereplő pályasebesség helyére, így azt kapjuk hogy:


Fc=m*2*g*[1-cos(x)].


Az elvállás feltétele ugye a megbeszéltekből adódóan az


Fn-Fc=0


egyenlet fennállása.


Behelyettesítve:


m*g*cos(x)-m*2*g*[1-cos(x)]=0.


Osztva a két oldalt m*g-vel, és rendezve:


cos(x)=2*[1-cos(x)] = 2-2*cos(x). Tovább rendezve:


3*cos(x)=2.


cos(x)=2/3.


x=arccos(2/3) --> ebből x=48,19°.


A magasságot ebből már nem nagy kunszt visszaszámolni.

2018. okt. 10. 18:21