P. Attila kérdése:

Egytavon a stég felé 2,9 m/s sebességgel közeledő 124 kg tömegű csónakba a stégről beleugrik egy 74 kg tömegű ember. Ennek hatására a csónak (a benne maradó emberrel együtt) megáll. Mekkora volt az ember sebességének nagysága az ugrás előtt km/h-ban?

vlk esetleg tudna adni egy képletet ? nagyon megköszönném...
2018. okt. 31. 20:23
 1/4 anonim válasza:
0%
nincs összefüggés, hogy milyen sebességgel ugrott a hajóba. vagy rosszul írtad le a feladatot
2018. okt. 31. 20:37
 2/4 anonim ***** válasza:
2018. okt. 31. 21:04
 3/4 anonim ***** válasza:
Már hogyne lenne összefüggés? Impulzustételnek hívják...
2018. okt. 31. 21:08
 4/4 Steffed válasza:

Ha jól értem a feladatot akkor a kérdés konkrétan az hogy milyen sebességgel ugrott a csónakba az ember úgy hogy az ennek hatására megállt.

A csónak csakis akkor állhatott meg ha az ugró vele ellentétés irányban ugrott és a két test (csónak és ember) erőimpulzusai kiegyenlítették egymást azaz az impulzusvektorok ellentétes irányúak.

Az impulzus jelen esetben p = m • v képlettel számítható ki.

Mivel ahhoz hogy a csónak megálljon az ugrónak egyenlő impulzussal kell rendelkeznie a csónakéval ezért a leugrás pillanatában p( cs) = p(u).

p( cs) = m(cs) • v(cs) = 2,9 (m/s) • 124 (kg) = 359,6 (kg•m/s).

v(u) = p(u) / m(u) de mivel p(cs) = p(u) innen következik hogy v(u) = p(cs)/m(u) = 359,6 (kg•m/s)/ 74(kg) ~ 4,859 (m/s).

A sebességet átalakítjuk km/ó - ba ami 4,859 (m/s) • 3,6 ~ 17,49 km/ó.


Felelet : Az ugró 17,49 km/ó - val haladt.

2018. okt. 31. 21:25