2Fe + 3Cl2 = 2FeCl3 hogy jön ki?


oxidációs számokkal kell dolgozni?


az egyenlet jobb oldalán minden elemi állapotban van, azaz 0 az ox számuk.


2018. nov. 2. 19:28
 1/3 anonim ***** válasza:

Bal oldal: Fe + Cl2 ezek elemi állapotban vannak, oxidációs számok nulla.

Jobb oldal: vegyületben van a vas is és a klór is, Vegyületben a klórnak -1 az oxidációs száma, és mivel 3 db van belőle így az összesen -3. A vegyületnek az össz oxidációs számának hogy semleges legyen 0-ra kell kijönnie. -3-hoz plusz 3-at kell adni hogy nulla legyen, így a vas oxidációs száma vegyületben +3 lesz.

És akkor a rendezezés:

A vasnak az oxidációs száma 0-ról nő 3-ra.

A klórnak 0-ról -1-re csökken, de mivel molekulában van., így ezt a számot megszorozzuk kettővel (kétszeres molekula Cl2).

Klór: csökken 1-el és ezt szorozzuk kettővel => 1*2=2

Vas: nő 3-al. => 3

A kettő legkisebb közös többszöröse 6.

Klór: 6/2= 3

Vas: 6/3=2

Egyenlet:

2 Fe + 3 Cl2 = Fecl3

Na és a jobb oldalt rendezzük a bal oldal szerint: 2 Fe + 3 Cl2 = 2 FeCl3

2018. nov. 2. 23:07
 2/3 A kérdező kommentje:
Honnan tudod, hogy a klórnak -1-es az oxidációs száma, hiszen neki sok lehet?
2018. nov. 3. 18:03
 3/3 anonim ***** válasza:
Ha kloridionként van jelen a vegyületben akkor -1. Ha különböző klorát,perklorát,klorit,hipoklorit akkor más. :)
2018. nov. 4. 00:08