Egy dugattyúval lezárt 0,544 m3-es tartályban oxigén (M=32 g/mol) gáz van. A gáz térfogatát a tartály hőmérsékletének 119 ºC-ra változtatásával 739,7 dm3-re változtatjuk. Mekkora volt a gáz hőmérséklete, ha nyomása a folyamat során állandó?

Hogyan értelmezzem azt hogy a nyomás állandó? Hogy kezdjem el a feladatot? Az alap képlet megvan P*V= n*R*T

2018. nov. 12. 21:26
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

> „Hogy kezdjem el a feladatot?”

Felírod az alapképletet az hőmérséklet változtatása előtti és utáni állapotra.


> „Hogyan értelmezzem azt hogy a nyomás állandó?”

Úgy, hogy a nyomás a két állapotban (meg amúgy amúgy is) ugyanaz.

2018. nov. 12. 21:58
 2/2 anonim ***** válasza:

Az alapképlet a változtatás előtt: p*V = n*R*T,

a változtatás után pedig p'*V' = n'*R'*T'.


Micsoda!? R'?! De hát az R az az univerzális gázállandó, az mindig ugyanaz. Tehát akkor máris egyszerűsödött a második egyenlet, mert R' = R.


Hogy a nyomás állandó, az azt jelenti, hogy ebben a feladatban a gázállandóhoz hasonlóan nem változik az sem. Más szóval a p és p' hányadosa egy jól fejlett fizikaérdemjegy.


Szóval osszuk el egymással a két egyenletet:

p*V/(p'*V') = n*R*T/(n'*R*T'),

p/p' * V/V' = n/n' * R/R * T/T',

Az érdemjegyet helyettesítve:

1 * V/V' = n/n'*T/T'.

Na most a dugattyú zárt, így az anyag nem megy ki belőle, meg bele se megy, tehát n' – n egy kerek érték, így n = n'.

Most már csak T'-vel kell szorozni, és azt kapjuk, hogy

T = T'*V/V' = … (Tessék helyettesíteni!)

2018. nov. 13. 19:12