Minimumköltség? Maximális profit?


Zsiga pálinkafőzdéje hetente x hektoliter pálinkát x^3-6x^2+15x száz euró költséggel képes előállítani, és 900 euró/hektoliter egységáron tud eladni.


a, mennyit kell termelni, h a lehető legkevesebb költsége legyen?

- annál akadtam el, hogy ugye vettem a C(x) deriváltját, ami 3x^3-12x+15 és ezt egyenlővé tettem 0-val, ami egy másodfokú egyenlet, de mi van akkor ha a az jött ki hogy x=2+i vagy x=2-1? Vagy én csináltam valamit rosszul?


b, Mennyit kell termelni, hogy maximális legyen a profitja? Mennyi a maximális profit?

Nekem ennél 604 hektoliter jött ki, a maximális profit meg 110165372 lett, csak le szeretném ellenőrizni hogy jó lett-e. (Nincs megoldókulcs hozzá)


Előre is köszi a segítséget.


2018. nov. 15. 18:20
 1/1 anonim ***** válasza:

Az a baj, hogy nem gondolkozol, csak ész nélkül deriválsz.

Egy laikusnak is nyilvánvaló, hogy a haszon miből jön:


bevétel minusz kiadás.


Bevétel= 900*x


Kiadás= x^3-6x^2+15x


A célfüggvény tehát: f(x)=900*x-(x^3-6x^2+15x)


Ennek keresd a maximumát! 19,29 hl-nél lesz a maxumum!


[link]


Úgyhogy először mindig gondolkodni, utána deriválni!

2018. nov. 16. 17:49