Van egy egyenlet.

Sqrt(x-2)=2-x

Itt kijön x-re 2 és a 3.

A 3 jó megoldás vagy hamis gyök? Mert ellenőrzésnél ugye sqrt1=-1 jön ki és ez nem tudom, hogy jó-e.



2018. nov. 16. 12:11
 1/7 anonim ***** válasza:
52%
rossz, gyök nem lehet negatív szám..., pozitív szám gyöke pedig egyáltalán nem lehet -1.
2018. nov. 16. 12:19
 2/7 anonim ***** válasza:
35%
Gyök alatt sosem lehet negatív szám, legalábbis a valós számok halmazán. A komplex számoknál -1-nek is van négyzetgyöke, de azt most hagyjuk.
2018. nov. 16. 12:27
 3/7 anonim ***** válasza:
95%

Definíció szerint sqrt(1)=1, így 1=-1, ami nem igaz.


Amit kaptál, az hamis gyök, ami azt jelenti, hogy az egyenletmegoldás során született olyan egyenlet, amelynek megoldása a 3, de az eredetinek nem. Ez azért van, mert a négyzetre emelés nem ekvivalens átalakítás a valós számok halmazán, röviden: ha az igaz, hogy a^2=b^2, akkor az nem feltétlenül igaz, hogy a=b.

Ha megnézed, akkor a második egyenletnek megoldása lesz, és azt kapod, hogy 1=1. Az eredetire azt kapod, hogy 1=-1. Az első egyenletből úgy kaptad a másodikat, hogy négyzetre emeltél, ekkor valóban 1=1 adódik, ami igaz, de az 1=-1 pedig nem, így született a hamis gyök.

Az ilyenfajta egyenleteknél nemcsak értelmezési tartomány szerint, hanem értékkészlet alapján is érdemes kikötést írni; a bal oldal értéke biztosan nemnegatív, így a jobb oldalnak is tudnia kell ezt, így 2-x>=0, vagyis 2>x, ebből már láthatjuk, hogy az x=3 nem lehet megoldása az egyenletnek.

2018. nov. 16. 13:26
 4/7 anonim ***** válasza:
Nyilván hamis gyök. Ha 1-et négyzetre emeled, akkor -1 jön ki? Ugye, hogy nem.
2018. nov. 16. 22:52
 5/7 A kérdező kommentje:

Ha a -1-et négyzetre emeljük, az 1. Ezért kérdeztem.

Tehát nem a gyök alatt van mínusz, meg nyilván tudom, hogy nincs negatív négyzetszám.

2018. nov. 16. 23:28
 6/7 anonim ***** válasza:
0%

Értem, hogy hogyan gondolod, de hibás a gondolatmenet.


Ha a gyök definíciójából indulunk ki, akkor a kérdés sqrt(1)=-1 esetén csakis az lehet, hogy "melyik az a szám, amit ha négyzetre emelek, akkor -1-et kapok?". Vagy még kérdezhetjük azt is, hogy "melyik az a szám, amiből ha gyököt vonok, akkor -1-et kapok?".


Ezek tudatában:


"Ha a -1-et négyzetre emeljük, az 1."

Ez valóban így van, de nem ez volt az egyenlet. Hová tűnt a gyökvonás az egyik oldalról? Ha lefordítom matematikai egyenletre, amit szóban megfogalmaztál, akkor az ez az egyenlet lenne: x^2=1. Erre igaz lenne, hogy a -1 (is) megoldása, de ugye mi most az sqrt(1)=-1 -et szeretnénk megoldani.

2018. nov. 17. 00:18
 7/7 tatyesz ***** válasza:

A négyzetgyök definíciójában van benne, hogy az eredmény nem lehet negatív. Nézd meg, mit ad ki a számológép, ha beírod, hogy √1. Nem azt, hogy -1.

A négyzetgyökvonás a négyzetreemelés ellentéte, tehát egy szám gyöke az a szám, amit ha ha négyzetre emelünk, megkapjuk azt a számot, amiből gyököt vontunk.

Pl √9=3, mert 3²=9. De miért nem -3? Az is jó lenne: √9=-3, mert (-3)²=9. Azért nem jó, mert a definícióba beleírták, hogy az eredmény nem negatív.

2018. nov. 17. 09:16