Pitagorasz-tételes feladat?


Képzeld el, hogy egy 2 km hosszú egyenes

út két végén rögzítettek egy 2001 m hosszú kötelet!

Milyen magasra kellene emelni középen

a kötelet, hogy feszes legyen?


Eljutottam odáig, hogy "félbevágom" a háromszöget, így lesz egy derékszögű háromszögem, aminek az egyik befogója 1000 m lesz. De nem tudom hogyan kéne kiszámolni a másik befogót és az átlót.



2018. nov. 22. 21:41
 1/6 anonim ***** válasza:
Az átfogó a kötél hosszának fele. A másik befogó (ami éppen a kérdéses magasság) pedig kijön a Pitagorasz-tételből.
2018. nov. 22. 21:47
 2/6 kebot ***** válasza:

1000^2 + x^2 = 1000.5^2

Ebből x = gyök (1000.5)^2 - 1000^2

x = 31.62 méter

2018. nov. 22. 21:51
 3/6 A kérdező kommentje:

Hadd kérdezzek vissza:

akkor az átfogó 1000,5 méter magas, míg az egyik befogó 1000 méter magas?

És ebből adódóan a magasság (azaz a másik befogó) 31,63 méter lenne? Mert nekem ez rengetegnek tűnik így hirtelen, de belegondolva lehetséges...

Köszönöm!

2018. nov. 22. 21:52
 4/6 anonim ***** válasza:

Igen, pontosan így.

Lehet, hogy meghökkentő, de így van, mivel a tétel szerint ennyi jött ki.

2018. nov. 22. 22:08
 5/6 kebot ***** válasza:

Igen, jól írtad. Érdekes, mert én meg többre gondoltam amikor elképzeltem 😀.

Ezért kell kiszámolni.

2018. nov. 22. 22:15
 6/6 anonim ***** válasza:

"És ebből adódóan a magasság (azaz a másik befogó) 31,63 méter lenne? Mert nekem ez rengetegnek tűnik így hirtelen, de belegondolva lehetséges..."


Jól számoltál. Hogy ilyenkor a fizikai kép reális -e érdemes arányok szerint visszaszámolni. Mert az abszolút számokból ugye nem sokat tud az ember felfogni, az arányokból viszont igen!


Osszuk el a 31,63-at 2001-el és szorozzuk be 100-al!


Az eredmény 1,58 %. Vagyis a 'belógás' a teljes kötél hosszának csak kevés hányada, 1.58 %-a!

Így már nem tűnik annyira soknak.

(Ha az embernek a fizetésemelése ennyi, akkor meg pláne nem...)

2018. nov. 23. 16:04